Polska otrzymała pożyczkę od USA na zakup sprzętu wojskowego. Nabędziemy m.in systemy Patriot i śmigłowce Apache

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że Polska otrzymała od USA kolejną pożyczkę o wartości 4 mld dolarów na sfinansowanie programów zbrojeniowych. Łącznie Stany Zjednoczone udostępniły Polsce 11 mld dolarów na zakup sprzętu militarnego.

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował na portalu X, że amerykańska pożyczka posłuży do sfinansowania zakupu sprzętu zbrojeniowego, m.in. systemów obrony powietrznej Patriot, śmigłowców Apache i artylerii rakietowej HIMRAS

„Mamy kolejną umowę pożyczki z USA, pomagającą w ramach programu FMF finansować szybką transformację SZ RP. Teraz 4 mld dolarów, a łącznie USA udostępniły Polsce ponad 11 mld dolarów na finansowanie programów zbrojeniowych m.in. na systemy obrony powietrznej Patriot i śmigłowce Apache. To kolejny dowód ogromnego zaufania i silnego sojuszu Polski i USA” – napisał Władysław Kosiniak-Kamysz na X.

Zakup śmigłowców Apache, które  jest jednym z największych zakupów zbrojeniowych naszego kraju w ostatnim czasie.

Polska pierwszy raz wyraziła chęć zakupu śmigłowców AH-64 Apache w 2022 roku. Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę z amerykańskim rządem na dostawę 96 sztuk tych śmigłowców wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz zapasem amunicji i części zamiennych. Tym samym Polska stanie się w ten sposób drugim po Stanach Zjednoczonych największym użytkownikiem śmigłowców Apache na świecie, wydając na to ok. 40 miliardów złotych. 

Według danych na 2022 rok – na wyposażeniu Wojska Polskiego znajduje się obecnie 234 śmigłowców.

Czytaj: Nowe hełmy stalowe dla WP zamiast kevlarowych

Departament Stanu USA w komunikacie uściślił, że tym razem nie jest to bezpośrednia pożyczka rządowa, ale gwarancje kredytowe udzielane w ramach FMF, dzięki czemu finansowanie od innych podmiotów odbywa się na dużo korzystniejszych warunkach.

„Dzięki gwarancji kredytu FMF o wartości 4 miliardów dolarów, wsparcie USA dla modernizacji polskiej obronności przekroczyło w ciągu zaledwie dwóch lat kwotę 11 miliardów dolarów. To jednoznaczny dowód na nasze niezachwiane zaangażowanie w bezpieczeństwo Polski. Nasze partnerstwo to jednak coś więcej niż systemy obronne, takie jak Patriot, Apache czy HIMARS. To kwestia zaufania, wspólnych wartości i dbałości o to, by wschodnia flanka NATO pozostała bastionem stabilności i odstraszania. Razem budujemy bezpieczniejszą przyszłość dla Polski, regionu i całego Sojuszu” – stwierdził ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski.

Kresy.pl/X

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Wuj Sam jest dla Polski nadto łaskawy – najpierw nadpłacimy bardzo dużo, a potem dostaniemy pożyczkę, którą będziemy spłacać wraz z odsetkami. Niech żyje i rozkwita “przyjaźń” polsko-amerykańska.