Według doniesień „L’Opinion” szef francuskiego wywiadu wojskowego gen. Eric Vidaud stracił stanowisko.

Gen. Vidaud, który mianowany został na dyrektora francuskiego wywiadu wojskowego DRM (directeur du renseignement militaire) siedem miesięcy temu, oficjalnie obwiniony został przez francuskich wojskowych o dostarczanie „nieodpowiednich informacji” i „nieopanowanie tematów”. Nieoficjalnie chodziło o nieprzekazanie sygnałów ostrzegawczych o przygotowywanej agresji Rosji na Ukrainę.

Francuski wywiad wojskowy miał przed inwazją oceniać, że jest ona mało prawdopodobna.

Jednak, jak przekazało źródło wojskowe agencji informacyjnej AFP, zadaniem wywiadu wojskowego było dostarczanie „informacji na temat operacji, a nie zamierzeń”. Służba gen. Vidauda przekazała, że Rosja miała środki, by zaatakować Ukrainę, więc – jak podaje źródło AFP – zasadniczo spełniła swoją rolę.

BBC podkreśla, że gen. Vidaud mógł stracić stanowisko z innych powodów. Kilka tygodni po tym, jak objął kierownictwo wywiadu wojskowego, jego służba spotkała się z krytyką, gdy Australia zerwała wielomiliardowy kontrakt na okręt podwodny z Francją na rzecz paktu bezpieczeństwa z USA i Wielką Brytanią. Pakt Aukus był dla Francji niespodzianką i wywołał kryzys dyplomatyczny.

Prawdopodobnie by uniknąć sensacji, szef francuskiego Sztabu Generalnego dał dyrektorowi DRM kilka miesięcy na opuszczenie swojego stanowiska. Generał Vidaud zdecydował się jednak natychmiast przekazać obowiązki.

CZYTAJ TAKŻE: Brytyjski wywiad twierdzi, że nie należy się spodziewać szybkiego końca wojny

Kresy.pl / l’opinion.fr / bbc.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz