Brytyjska służba wywiadu twierdzi, że jeśli Rosjanie wycofali pewne siły z Ukrainy, to tylko po to, by uzupełniły zaopatrzenie lub zostały rotowane.

Informacje brytyjskie wywiadu przytoczył w środę portal Polska Times. Twierdzi on, że na skutek ciężkich strat Rosjanie wstrzymali natarcie nie północnych frontach konfliktu i “wycofali na Białoruś” część swoich jednostek.

Oznacza to poważne przegrupowanie rosyjskich sił lądowych zaangażowanych w inwazję, którego nie można traktować jako zapowiedzi rychłego końca wojny rosyjsko-ukraińskiej. W okresie tym Rosjanie mogą nasilić ostrzał artyleryjski oraz naloty na pozycje ukraińskich sił zbrojnych, także w miastach.

Polska Times przypomina, że tezy takie zostały podane przez Brytyjczyków po tym, gdy Rosjanie ogłosili oficjalnie, że pierwsza faza “operacji specjalnej” na Ukrainie została zakończona, a jej oficjalnym celem jest “wyzwolenie Donbasu”. Towarzyszyło im wycofanie jednostek naciskających na Kijów oraz otaczających Czernihów. Rosjanie przedstawili to jako gest dobrej woli i środek budujący zaufanie w obliczu kolejnej rundy negocjacji z Ukraińcami, jaka odbyła się w niedzielę w Stambule.

Czytaj także: Wielka Brytania sceptyczna wobec bycia gwarantem bezpieczeństwa Ukrainy

polskatimes.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply