Przywódcy Grupy G7 skoncentrują się na Ukrainie na nadchodzącym szczycie w Niemczech, omawiając, jak postępować z sankcjami wobec Rosji, poinformowała w poniedziałek agencja prasowa Reuters.

Agencja prasowa Reuters, powołując się na swoje źródła w niemieckim rządzie poinformowała, że przywódcy Grupy G7 skoncentrują się na Ukrainie na nadchodzącym szczycie w Niemczech, omawiając, jak postępować z sankcjami wobec Rosji

Rozmowy skoncentrują się również na średnio – i długoterminowej odbudowie Ukrainy – dodaje źródło. Trzydniowe spotkanie G7 w Schloss Elmau w Alpach Bawarskich ma się rozpocząć w niedzielę.

Przypomnijmy, że sekretarz generalny NATO oświadczył w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla „Bild am Sonntag”: „Musimy się przygotować na to, że (wojna) może potrwać lata. Nie możemy przestać wspierać Ukraińców. Nawet jeśli koszty są wysokie, nie tylko te związane ze wsparciem militarnym, ale również te wynikające z rosnących cen energii i żywności. Ale: nie możemy tego porównywać z życiem wielu osób, ceną którą Ukraińcy musza płacić każdego dnia”.

„Jeśli Putin nauczy się z tej wojny, że może postępować tak, jak po wojnie z Gruzją w 2008 r. i po zajęciu Krymu w 2014 r. zapłacimy znacznie wyższą cenę” – dodał.

„Sojusznicy z NATO wspierają Ukrainę finansowo, pomocą humanitarną i, co nie mniej ważne, sprzętem wojskowym. Ponadto szczyt NATO – na który zaprosiłem prezydenta Zełenskiego – przyjmie kompleksowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Na razie chodzi o pomoc Ukrainie w walce o jej istnienie przed brutalną inwazją Putina” – powiedział Stoltenberg.

Sekretarz generalny NATO podkreślił, że Sojusz będzie nadal wspierać Ukrainę w jej samoobronie, lecz nie jest częścią konfliktu. „Pomagamy krajowi, ale nie wyślemy żołnierzy NATO na Ukrainę” – powiedział.

„Zabezpieczamy terytorium sojuszu na lądzie, morzu i w powietrzu. To jasne przesłanie dla Moskwy, aby nie było nieporozumień co do naszej gotowości” – stwierdził Stoltenberg.

Zobacz także: Premier Holandii: Wojna na Ukrainie to także nasza wojna

„Nie widzimy wyższego poziomu gotowości rosyjskich sił jądrowych. Mimo to nuklearne pobrzękiwanie szabelką Rosji jest niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Putin musi wiedzieć, że wojny nuklearnej nie można wygrać i nie należy jej prowadzić. Nasz wyraźny komunikat dla Rosji brzmi: NATO chroni wszystkie państwa członkowskie” – powiedział.

Zobacz także: Politico: Pentagon rozważa wysłanie kolejnych systemów HIMARS na Ukrainę

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz