W stolicy Argentyny rozpoczął się szczyt G20. Bierze w nim udział m.in. saudyjski książę Mohammed bin Salman, który entuzjastycznie przywitał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem – pod czujnym okiem prezydenta USA. Z księciem rozmawiali m,in. prezydent Francji i przywódca Chin.

W piątek w Buenos Aires, stolicy Argentyny, rozpoczął się szczyt G20. Rozmowy szefów państw i rządów mają koncentrować się przede wszystkim na sporach handlowych między USA, Chinami i Unią Europejską. Tematem ma być też sytuacja w rejonie Morza Azowskiego i konflikt między Rosją i Ukrainą.

Na szczycie obecny jest m.in. saudyjski książę i dziedzic tronu Mohammed bin Salman, uznawany za faktycznie sprawującego władzę w Arabii Saudyjskiej. Uwagę mediów zwróciły m.in. jego dwa spotkania.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Pierwsze, to entuzjastyczne przywitanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Roześmiani przywódcy przybili sobie „piątkę”. Sytuację tę obserwował z pewnej odległości prezydent USA Donald Trump, który najwyraźniej na to zareagował.

Trump wcześniej, niemal w ostatniej chwili, odwołał swoje zapowiadane od dłuższego czasu spotkanie z Putinem. Powodem było ostrzelanie, zatrzymanie i zajęcie trzech jednostek ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Według źródeł dyplomatycznych w Rosji, na które powoływała się agencja Reuters, strona rosyjska oczekuje na rozmowy obu przywódców w innym terminie. Rozmowy mają dotyczyć m.in. traktatu INF. W Buenos Aires Putin i Trump jedynie krótko się ze sobą przywitali, ale bez uścisków dłoni.

Przeczytaj: Putin: incydent w Cieśninie Kerczeńskiej był prowokacją obecnych władz Ukrainy

Wcześniej, podczas wspólnego zdjęcia wszystkich przywódców, saudyjski książę został wyraźnie zignorowany i ustawiony z boku, na samym skraju zdjęcia.

Drugim spotkaniem księcia, które zwróciło uwagę mediów, była jego rozmowa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, która dla odmiany najwyraźniej przebiegała w dość napiętej atmosferze. Część tej rozmowy zarejestrowała jedna z kamer. Trudno powiedzieć o czym rozmawiali przywódcy Francji i Arabii Saudyjskiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W pewnym momencie słychać, że Mohammed bin Salman zapewnia Macron, by się nie martwił. Jednak się martwię – zaznaczył Macron. – Nigdy mnie nie słuchasz – mówił francuski prezydent. – Posłucham, oczywiście – odpowiadał książę.

Według źródeł w Pałacu Elizejskim, obaj przywódcy mieli rozmawiać o morderstwie dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Macron miał przekonywać księcia, że Arabia Saudyjska musi włączyć do prowadzonego śledztwa międzynarodowych ekspertów. Rozmowa miała dotyczyć też konfliktu w Jemenie i potrzeby znalezienia „politycznego rozwiązania”.

Z saudyjskim księciem spotkali się lub mają się spotkać niemal wszyscy obecni na szczycie G20 liderzy, m.in. premier Indii Narendra Modi i brytyjska premier Theresa May. Jedyną osobą, z którą Salman się nie spotkał był prezydent USA.

Rozmowę z Mohammed bin Salman odbył chiński przywódca Xi Jinping. – Chiny mocno wspierają Arabię Saudyjską w jej dążeniu do dywersyfikacji gospodarczej i reform społecznych, będą dalej trzymać się Arabii Saudyjskiej w kwestiach dotyczących ich ważnych interesów – powiedział Xi. Obaj przywódcy omawiali partnerstwo między swoimi krajami, a także harmonizację saudyjskiej wizji 2030 z chińską inicjatywą Pasa i Szlaku oraz sprawę dostaw surowców energetycznych z Arabii Saudyjskiej do Chin oraz wzajemne inwestycje.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Podczas szczytu Władimir Putin powiedział, że wycofanie się USA z traktatu INF może doprowadzić do nowego wyścigu zbrojeń. Prezydent Rosji krytykował także „jednostronne sankcje” i protekcjonizm handlowy:

– Nie można ignorować faktu, że nieuczciwa konkurencja zastępuje coraz bardziej uczciwy dialog oparty na zasadzie równości między państwami. Powszechna jest praktyka odwoływania się do nielegalnych jednostronnych sankcji i środków protekcjonistycznych.

Putin opowiedział się też za utrzymaniem umowy nuklearnej z Iranem, z której Waszyngton wycofał się w maju br. Prezydent Rosji poparł też amerykański dialog z Koreą Północną ws. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Ostrzegł jednak Waszyngton przed stosowaniem ultimatum wobec Pjongjangu. Jego zdaniem, takie podejście może zaszkodzić osiągniętym porozumieniom.

Jak informowaliśmy, podczas szczytu G20 w Argentynie, przywódcy USA, Kanady i Meksyku podpisali porozumienie o wolnym handlu USMCA zastępujące dotychczasowy układ NAFTA.

Reuters / PAP / RIRM / rmf24.pl / Kresy.pl

Szczyt G20: entuzjastyczne powitanie księcia Salmana z Putinem, rozmowy z Macronem i Xi [+VIDEO]
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz