W stolicy Argentyny rozpoczął się szczyt G20. Bierze w nim udział m.in. saudyjski książę Mohammed bin Salman, który entuzjastycznie przywitał się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem – pod czujnym okiem prezydenta USA. Z księciem rozmawiali m,in. prezydent Francji i przywódca Chin.

W piątek w Buenos Aires, stolicy Argentyny, rozpoczął się szczyt G20. Rozmowy szefów państw i rządów mają koncentrować się przede wszystkim na sporach handlowych między USA, Chinami i Unią Europejską. Tematem ma być też sytuacja w rejonie Morza Azowskiego i konflikt między Rosją i Ukrainą.

Na szczycie obecny jest m.in. saudyjski książę i dziedzic tronu Mohammed bin Salman, uznawany za faktycznie sprawującego władzę w Arabii Saudyjskiej. Uwagę mediów zwróciły m.in. jego dwa spotkania.

Pierwsze, to entuzjastyczne przywitanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Roześmiani przywódcy przybili sobie „piątkę”. Sytuację tę obserwował z pewnej odległości prezydent USA Donald Trump, który najwyraźniej na to zareagował.

Trump wcześniej, niemal w ostatniej chwili, odwołał swoje zapowiadane od dłuższego czasu spotkanie z Putinem. Powodem było ostrzelanie, zatrzymanie i zajęcie trzech jednostek ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej. Według źródeł dyplomatycznych w Rosji, na które powoływała się agencja Reuters, strona rosyjska oczekuje na rozmowy obu przywódców w innym terminie. Rozmowy mają dotyczyć m.in. traktatu INF. W Buenos Aires Putin i Trump jedynie krótko się ze sobą przywitali, ale bez uścisków dłoni.

Przeczytaj: Putin: incydent w Cieśninie Kerczeńskiej był prowokacją obecnych władz Ukrainy

Wcześniej, podczas wspólnego zdjęcia wszystkich przywódców, saudyjski książę został wyraźnie zignorowany i ustawiony z boku, na samym skraju zdjęcia.

Drugim spotkaniem księcia, które zwróciło uwagę mediów, była jego rozmowa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, która dla odmiany najwyraźniej przebiegała w dość napiętej atmosferze. Część tej rozmowy zarejestrowała jedna z kamer. Trudno powiedzieć o czym rozmawiali przywódcy Francji i Arabii Saudyjskiej.

W pewnym momencie słychać, że Mohammed bin Salman zapewnia Macron, by się nie martwił. Jednak się martwię – zaznaczył Macron. – Nigdy mnie nie słuchasz – mówił francuski prezydent. – Posłucham, oczywiście – odpowiadał książę.

Według źródeł w Pałacu Elizejskim, obaj przywódcy mieli rozmawiać o morderstwie dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego. Macron miał przekonywać księcia, że Arabia Saudyjska musi włączyć do prowadzonego śledztwa międzynarodowych ekspertów. Rozmowa miała dotyczyć też konfliktu w Jemenie i potrzeby znalezienia “politycznego rozwiązania”.

Z saudyjskim księciem spotkali się lub mają się spotkać niemal wszyscy obecni na szczycie G20 liderzy, m.in. premier Indii Narendra Modi i brytyjska premier Theresa May. Jedyną osobą, z którą Salman się nie spotkał był prezydent USA.

Rozmowę z Mohammed bin Salman odbył chiński przywódca Xi Jinping. – Chiny mocno wspierają Arabię Saudyjską w jej dążeniu do dywersyfikacji gospodarczej i reform społecznych, będą dalej trzymać się Arabii Saudyjskiej w kwestiach dotyczących ich ważnych interesów – powiedział Xi. Obaj przywódcy omawiali partnerstwo między swoimi krajami, a także harmonizację saudyjskiej wizji 2030 z chińską inicjatywą Pasa i Szlaku oraz sprawę dostaw surowców energetycznych z Arabii Saudyjskiej do Chin oraz wzajemne inwestycje.

Podczas szczytu Władimir Putin powiedział, że wycofanie się USA z traktatu INF może doprowadzić do nowego wyścigu zbrojeń. Prezydent Rosji krytykował także „jednostronne sankcje” i protekcjonizm handlowy:

– Nie można ignorować faktu, że nieuczciwa konkurencja zastępuje coraz bardziej uczciwy dialog oparty na zasadzie równości między państwami. Powszechna jest praktyka odwoływania się do nielegalnych jednostronnych sankcji i środków protekcjonistycznych.

Putin opowiedział się też za utrzymaniem umowy nuklearnej z Iranem, z której Waszyngton wycofał się w maju br. Prezydent Rosji poparł też amerykański dialog z Koreą Północną ws. denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Ostrzegł jednak Waszyngton przed stosowaniem ultimatum wobec Pjongjangu. Jego zdaniem, takie podejście może zaszkodzić osiągniętym porozumieniom.

Jak informowaliśmy, podczas szczytu G20 w Argentynie, przywódcy USA, Kanady i Meksyku podpisali porozumienie o wolnym handlu USMCA zastępujące dotychczasowy układ NAFTA.

Reuters / PAP / RIRM / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply