USA, Kanada i Meksyk podpisały nowe porozumienie o wolnym handlu

Przywódcy USA, Kanady i Meksyku podpisali w piątek porozumienie o wolnym handlu USMCA zastępujące dotychczasowy układ NAFTA. Do podpisania dokumentu doszło podczas szczytu G20 w Argentynie. – podała agencja Reutera.

Donald Trump w trakcie kampanii przed wyborami prezydenckimi określił umowę NAFTA najgorszym porozumieniem w historii świata. Obiecał wtedy, że za jego kadencji Stany Zjednoczone wycofają się z tego układu. Po objęciu urzędu prezydent złagodził nieco stanowisko i zapowiedział jedynie renegocjację układu. Groził jednocześnie, że jeżeli rozmowy o zmianie układu nie przyniosą rezultatu, Stany Zjednoczone wypowiedzą umowę.

CZYTAJ TAKŻE: Trump przeciw umowom o wolnym handlu

Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA) negocjowano w podczas rządów republikańskiego prezydenta George’a H.W. Busha (1989-1993). Umowa została ratyfikowana przez Kongres i podpisana po objęciu rządów w Białym Domu przez Demokratę Billa Clintona. NAFTA wszedł w życie 1 stycznia 1994 roku.

Negocjacje w sprawie nowego porozumienia – USMCA – zakończyły się 30. września br. W piątek w Buenos Aires podpisali je Trump, premier Kanady Justin Trudeau i prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto. Już po podpisaniu porozumienia, Trump chwalił je jako “fantatyczne dla wszystkich”.

“Właśnie podpisałem jedną z najważniejszych i największych umów handlowych w historii Stanów Zjednoczonych i świata. Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada tak dobrze współpracowały przy tworzeniu tego wspaniałego dokumentu. Straszliwa NAFTA wkrótce zniknie. USMCA będzie fantastyczna dla wszystkich!” – napisał na Twitterze.

Jak podaje PAP, porozumienie USMCA  musi zostać jeszcze ratyfikowane przez wszystkie trzy kraje.

Kresy.pl / Reuters / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply