Szczerski: czerwcowe spotkanie Dudy i Trumpa może być przełomowe w kwestii obecności wojsk USA w Polsce

Jest wielka szansa, że już w czerwcu będziemy w stanie usłyszeć od prezydentów Polski i USA decyzje o kształcie i rodzaju zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce – uważa prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski komentując zbliżającą się wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w USA i jego spotkanie z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem uważa, że może mieć ono „przełomowy charakter” dla polskich starań o zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce. Szczerski przybył z wizytą do Waszyngtonu, by omówić szczegóły spotkania Dudy i Trumpa 12 czerwca br.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

– Jest wielka szansa, że już w czerwcu będziemy w stanie usłyszeć od prezydentów decyzje o kształcie i rodzaju tej zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce – powiedział prezydencki minister grupie korespondentów polskich mediów po wyjściu z Białego Domu. Rozmawiał tam z przedstawicielami Narodowej Rady Bezpieczeństwa w Białym Domu, w tym z Charlesem Kuppermanem, zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Trumpa.

Przeczytaj: Komisja Senatu USA za „zwiększeniem trwałej obecności” wojskowej w Polsce

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
 

Szczerski powiedział też, że negocjacje prowadzone przez grupy robocze Pentagonu i MON w sprawie zwiększenia obecności militarnej Stanów Zjednoczonych w Polsce „znajdują się w kulminacyjnym punkcie”. Jednocześnie zastrzegał, że ostateczna decyzja leży w gestii prezydentów Polski i USA.

Według ministra, podczas czerwcowego spotkania obaj prezydenci mogą poruszyć także takie kwestie jak sytuacja w najbliższym otoczeniu Polski i na Bliskim Wschodzie, zagadnienia ekonomiczne oraz energetyczne. Ponadto, Szczerski wskazał też na „inicjatywę Trójmorza”, zwracając uwagę, że spotkanie w Białym Domu „odbędzie się bezpośrednio po szczycie Trójmorza”.

Doradca prezydenta Dudy nie wykluczył, że wizyta polskiego prezydenta w USA przyniesie nie tylko podpisanie porozumienia w sprawie zwiększonej obecności wojsk amerykańskich w Polsce, ale także innych, które obecnie są negocjowane.

Całodniowe rozmowy obu prezydentów i towarzyszących im delegacji zakończy przyjęcie wydane przez prezydenta Trumpa i pierwszą damę Melanię Trump na cześć prezydenta Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy.

Na początku maja, jak informowaliśmy, br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił m.in. o toczących się rozmowach z Amerykanami ws. wzmocnienia obecności sił USA w Polsce. Był przekonany, że zakończą się one pomyślnie, i to jeszcze w tym roku. – Wszystko wskazuje na to, że w tym roku zakończymy negocjacje, zakończymy negocjacje sukcesem – mówił szef MON. Podkreślał, że jego zdaniem będzie to wielkim sukcesem Polski i USA.

Przeczytaj także: Amerykańskie media: bez rozwiązania kwestii roszczeń żydowskich nie będzie Fortu Trump

Czytaj również: Były ambasador USA w Polsce: obecnie w Kongresie nie ma dużego poparcia dla Fort Trump

Interia.pl / PAP / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz