Śledczy z ukraińskiego Narodowego Biura Antykorupcyjnego (NABU) zatrzymali we wtorek Ołeksanda Awakowa, syna ministra spraw wewnętrznych Ukrainy.

O sprawie poinformował Ilja Kiwa, były doradca szefa MSW Ukrainy, Arsena Awakowa. Jak podał, Ołeksandra Awakowa zatrzymano po przeprowadzeniu przeszukania przez funkcjonariuszy NABU. Ma zostać wysłany do sądu.

Według opinii Kiwy, zatrzymanie jest faktycznie uderzeniem w ministra:

– Chcą go [Ołeksandra Awakowa] wsadzić do więzienia, by manipulować ministrem i mieć możliwość nacisku na jego decyzje.

Przeczytaj: Ukraina: konflikt Poroszenki z szefem MSW?

Zdaniem byłego doradcy Arsena Awakowa, przeszukanie przeprowadzone u jego syna nie dało żadnych konkretnych rezultatów, więc skonfiskowano mu telefony i tablety. – Wiem to na pewno, bo jestem w stałym kontakcie z rodziną ministra – zaznaczył Kiwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według ukraińskich mediów, na razie nie ma żadnych bliższych informacji na ten temat. Wcześniejsze doniesienia wskazują, że przeszukania u syna szefa MSW przeprowadzono w ramach śledztwa ws. zakupu tzw. plecaków taktycznych przez ministerstwo na przełomie 2014/2015 roku. Firma-dostawca plecaków miała być powiązana w Wołodymyrem Lytwynem z Charkowa, który jest przyjacielem młodego Awakowa.

Przeczytaj: Awakow i Saakaszwili wzajemnie wyzywali się podczas zebrania rady reform

Szef ukraińskiego MSW i jego zastępca Anton Heraszczenko aktywnie wspierali w wyborach do parlamentu kandydaturę Andrija Bileckiego, komendanta batalionu Azow i organizacji Patriota Ukrainy. Członkowie pułku Azow znani są m.in. ze stosowania symboliki neonazistowskiej, a także symboli hitlerowskich.

Unian/  Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz