Według Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO, część państw członkowskich zobowiązała się do dostarczenia Ukrainie dodatkowych systemów obrony powietrznej. Natomiast kraje, które ich nie posiadają, mają wyłożyć środki na ich zakup.

W piątek po zakończeniu wirtualnego posiedzenia Rady NATO-Ukraina na szczeblu ministrów obrony państw członkowskich, sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg powiedział, że członkowie NATO zdecydowali dostarczyć więcej systemów obrony powietrznej na Ukrainę.

Podczas swojego zdalnego wystąpienia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował uczestników spotkania o sytuacji na froncie oraz o krytycznej potrzebie Ukrainy w zakresie zwiększenia liczby posiadanych systemów obrony przeciwlotniczej. Oświadczył, że strona ukraińska potrzebuje co najmniej siedem systemów Patriot bądź podobnych, które umożliwią Ukraińcom odparcie rosyjskich ataków rakietowych.

Czytaj także: NATO pracuje nad dostarczeniem Ukrainie systemów obrony powietrznej

 

Sekretarz generalny NATO powiedział, że państwa członkowskie, które nie dysponują systemami obrony powietrznej, zobowiązały się przekazać wsparcie finansowe na zakup takiego uzbrojenia. Natomiast kilku członków Sojuszu przedstawiło konkretne zobowiązania, które wkrótce zostaną zaprezentowane.

„Oprócz Patriotów istnieje inna broń, którą mogą zapewnić sojusznicy, w tym SAMP/T [francuski system obrony powietrznej – red.] i wiele innych. Ci, którzy nie mają dostępnych systemów, zobowiązali się zapewnić wsparcie finansowe na zakup [systemów obrony powietrznej – red.] dla Ukrainy” – poinformował Stoltenberg.

Według jego relacji, dyskusja dotyczyła również dostarczenia Ukraińcom amunicji kal. 155 mm i dronów.

„Podczas spotkania kilku członków Sojuszu podjęło konkretne zobowiązania i finalizuje wkład, który, jak mam nadzieję, zostanie wkrótce ogłoszony. Pomoc jest już w drodze. Właśnie w tym tygodniu Dania złożyła nowe zobowiązanie wobec Ukrainy, a Holandia ogłosiła dodatkowe 4 miliardy euro wsparcia wojskowego. Czechy potwierdziły, że w ramach swojej inicjatywy dotyczącej amunicji zakupiły pół miliona sztuk artylerii” – zaznaczył.

Sekretarz generalny podkreślił też, że członkowie NATO „muszą głęboko sięgnąć do swoich zapasów i przyspieszyć dostarczanie rakiet i amunicji”. Dodał, że dzięki temu, że Ukraina używa zachodniej broni, aby niszczyć rosyjskie zdolności bojowe, wszyscy jesteśmy bezpieczniejsi.

„Zatem wsparcie dla Ukrainy nie jest działalnością charytatywną. To inwestycja we własne bezpieczeństwo” – podsumował Jens Stoltenberg.

Wcześniej pisaliśmy, po nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że przywódcy krajów członkowskich UE planują wysłać Ukrainie siedem dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot. Wśród nich będzie jeden, który niedawno Niemcy obiecali Ukraińcom. “Mam nadzieję, że wszyscy jak najszybciej dokończą proces wydawania opinii, bo czas też ma wielkie znaczenie” – powiedziała kanclerz. Według niego, Niemcy wyślą już swój trzeci system Patriot na Ukrainę. Nie wymienił z nazwy państw, które mają wysłać sześć kolejnych systemów.

Jak pisaliśmy, Helmut Rauch, szef firmy zbrojeniowej Diehl Defence, produkującej sprzęt przeciwlotniczy IRIS-T SLM, zapowiedział dostawę na Ukrainę kolejnego systemu za kilka tygodni.

Niemcy poinformowały, że natychmiastowo wyślą na Ukrainę dodatkowy system obrony powietrznej Patriot. Wcześniej strona ukraińską oświadczyła, że dla obrony przez Rosją potrzebuje 25 takich systemów uzbrojenia. „Niemcy natychmiast przekażą Ukrainie kolejny system Patriot, aby odeprzeć rosyjskie ataki z powietrza” – zakomunikował niemiecki resort obrony. „Jest to dodatek do systemów obrony powietrznej, które zostały już dostarczone i których dostawa jest planowana” – zaznaczono.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w środę sojuszników do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy w obliczu nasilających się ataków Rosji. „Jeśli sojusznicy staną przed wyborem między osiągnięciem celów NATO w zakresie zdolności a zapewnieniem większej pomocy Ukrainie, moje przesłanie jest jasne: wyślijcie więcej na Ukrainę” – powiedział.

PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply