Według kanclerza Niemiec Olafa Scholza, państwa unijne mogą przekazać Ukrainie jeszcze sześć systemów obrony powietrznej Patriot. Nie sprecyzował, które kraje ma na myśli.

Po nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że przywódcy krajów członkowskich UE planują wysłać Ukrainie siedem dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot. Wśród nich będzie jeden, który niedawno Niemcy obiecali Ukraińcom.

„Mam nadzieję, że wszyscy jak najszybciej dokończą proces wydawania opinii, bo czas też ma wielkie znaczenie” – powiedziała kanclerz. Według niego, Niemcy wyślą już swój trzeci system Patriot na Ukrainę. Nie wymienił z nazwy państw, które mają wysłać sześć kolejnych systemów.

W mediach zwrócono uwagę, że Niemcy przekażą Ukrainie także systemy obrony powietrznej IRIS-T i Skynex wraz z amunicją.

Premier Donald Tusk, wracając z unijnego szczytu zaznaczył, że apel Niemiec, by inne państwa przyłączyły się do inicjatywy i wysłały na Ukrainę swoje systemy Patriot nie dotyczy Polski. Wyjaśnił, że „nie mamy w tej chwili wystarczającej ilości Patriotów, by móc się nimi podzielić”. Zapewnił też, że „nikt od Polski, jako państwa przyfrontowego, tego nie oczekuje”.

Jak pisaliśmy, Helmut Rauch, szef firmy zbrojeniowej Diehl Defence, produkującej sprzęt przeciwlotniczy IRIS-T SLM, zapowiedział dostawę na Ukrainę kolejnego systemu za kilka tygodni.

Niemcy poinformowały, że natychmiastowo wyślą na Ukrainę dodatkowy system obrony powietrznej Patriot. Wcześniej strona ukraińską oświadczyła, że dla obrony przez Rosją potrzebuje 25 takich systemów uzbrojenia. „Niemcy natychmiast przekażą Ukrainie kolejny system Patriot, aby odeprzeć rosyjskie ataki z powietrza” – zakomunikował niemiecki resort obrony. „Jest to dodatek do systemów obrony powietrznej, które zostały już dostarczone i których dostawa jest planowana” – zaznaczono.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w środę sojuszników do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy w obliczu nasilających się ataków Rosji. „Jeśli sojusznicy staną przed wyborem między osiągnięciem celów NATO w zakresie zdolności a zapewnieniem większej pomocy Ukrainie, moje przesłanie jest jasne: wyślijcie więcej na Ukrainę” – powiedział.

Bloomberg / Unian / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply