Helmut Rauch, szef firmy zbrojeniowej Diehl Defence, produkującej sprzęt przeciwlotniczy IRIS-T SLM, zapowiedział dostawę na Ukrainę kolejnego systemu za kilka tygodni.

Jak przekazała w czwartek gazeta Bild, Helmut Rauch, szef firmy zbrojeniowej Diehl Defence, produkującej sprzęt przeciwlotniczy IRIS-T SLM, zapowiedział dostawę na Ukrainę kolejnego systemu za kilka tygodni.

Rauch przybył do Kijowa wraz z grupą przedsiębiorców towarzyszącą wicekanclerzowi Niemiec Robertowi Habeckowi. “Trzy nasze systemy są już na Ukrainie, a w tym roku zostaną dostarczone kolejne. Kolejny już za kilka tygodni” – powiedział. Dostawy systemów obrony powietrznej na Ukrainę są obecnie kluczowym tematem rozmów Kijowa z sojusznikami.

Niemcy poinformowały, że natychmiastowo wyślą na Ukrainę dodatkowy system obrony powietrznej Patriot. Wcześniej strona ukraińską oświadczyła, że dla obrony przez Rosją potrzebuje 25 takich systemów uzbrojenia. „Niemcy natychmiast przekażą Ukrainie kolejny system Patriot, aby odeprzeć rosyjskie ataki z powietrza” – zakomunikował niemiecki resort obrony. „Jest to dodatek do systemów obrony powietrznej, które zostały już dostarczone i których dostawa jest planowana” – zaznaczono.

Minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w związku ze wzrostem liczby rosyjskich nalotów na Ukrainę rząd niemiecki podjął decyzję o dalszym wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej. Zauważył, że rosyjski terror z powietrza trwa i stwarza zagrożenie dla życia ludzkiego i istnienia infrastruktury, a także zdolności bojowej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w związku ze wzrostem liczby rosyjskich ataków z powietrza na Ukrainę, rząd Niemiec podjął decyzję o dalszym wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej.

Również w sobotę w rozmowie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował mu za decyzję o pilnym przekazaniu Ukrainie dodatkowego systemu Patriot. Zaznaczył, że Niemcy przyślą Ukraińcom również rakiety do nich.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w środę sojuszników do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy w obliczu nasilających się ataków Rosji.

“Niemcy ogłosiły, że wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot, co stanowi część ważnych wysiłków, jakie obecnie podejmujemy w całym sojuszu NATO, aby zwiększyć dostawy systemów obrony powietrznej na Ukrainę” – powiedział Stoltenberg.

“Jeśli sojusznicy staną przed wyborem między osiągnięciem celów NATO w zakresie zdolności a zapewnieniem większej pomocy Ukrainie, moje przesłanie jest jasne: wyślijcie więcej na Ukrainę” – powiedział, dodając, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w piątkowym posiedzeniu Rady NATO-Ukraina.

Kresy.pl/Bild

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply