Niemcy poinformowały, że natychmiastowo wyślą na Ukrainę dodatkowy system obrony powietrznej Patriot. Wcześniej strona ukraińską oświadczyła, że dla obrony przez Rosją potrzebuje 25 takich systemów uzbrojenia.

O inicjatywie poinformowało w sobotę ministerstwo obrony Niemiec, we wpisie na platformie X.

„Niemcy natychmiast przekażą Ukrainie kolejny system Patriot, aby odeprzeć rosyjskie ataki z powietrza” – zakomunikował niemiecki resort obrony. „Jest to dodatek do systemów obrony powietrznej, które zostały już dostarczone i których dostawa jest planowana” – zaznaczono.

Minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w związku ze wzrostem liczby rosyjskich nalotów na Ukrainę rząd niemiecki podjął decyzję o dalszym wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej. Zauważył, że rosyjski terror z powietrza trwa i stwarza zagrożenie dla życia ludzkiego i istnienia infrastruktury, a także zdolności bojowej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w związku ze wzrostem liczby rosyjskich ataków z powietrza na Ukrainę, rząd Niemiec podjął decyzję o dalszym wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej.

Również w sobotę w rozmowie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował mu za decyzję o pilnym przekazaniu Ukrainie dodatkowego systemu Patriot. Zaznaczył, że Niemcy przyślą Ukraińcom również rakiety do nich.

Dodajmy, że w tym tygodniu rzecznik ukraińskich sił powietrzył oświadczył, że dla odpowiednio skutecznej obrony miast przed rosyjskimi atakami z użyciem rakiet i dronów, Ukraina potrzebowałaby 25 systemów Patriot. Musiałyby one też zostać uzupełnione o ręczne wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych, jak również systemy obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu, jak Gepard czy Avenger, oraz średniego zasięgu. Wśród tych ostatnich wymieniono systemy NASAMS i IRIS-T.

Przypomnijmy, że szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock powiedziała, że Niemcy nie są w stanie dostarczyć Ukrainie kolejnych systemów obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot. Tłumaczyła to tym, że zapasy własne Niemców są już na wyczerpaniu. „Niestety zapasy naszych własnych systemów Patriot są już prawie wyczerpane. Mam nadzieję, że będziemy mogli ujawnić więcej informacji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G7 [odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia br. we Włoszech – red.]” – powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji, cytowana przez agencję Unian za N-TV.

Jak pisaliśmy, że w środę w wywiadzie dla „The Washington Post” szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba powiedział, że Ukraina liczy na jak najszybsze osiągnięcie porozumienia w sprawie dostawy siedmiu dodatkowych baterii systemu obrony powietrznej Patriot i rozważa możliwość ich wypożyczenia. Kułeba tłumaczył zmianę tonu Ukrainy w kwestii otrzymania obrony powietrznej od partnerów zachodnich faktem, że „miękka i cicha dyplomacja nie zadziałała”. Wyraził nadzieję, że styl twardej dyplomacji pomoże w dokonaniu przełomu.

W piątek minister Kułeba poinformował, że trwają „aktywne negocjacje” z sojusznikami w sprawie zakupu dwóch baterii systemu obrony powietrznej Patriot i jednej baterii SAMP/T.

Przeczytaj: Szef MSZ Ukrainy: dajcie nam te cholerne Patrioty

Czytaj również: Kijów prosi NATO o więcej systemów obrony powietrznej

Ukrinform / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply