W ocenie ukraińskiego resortu energetyki, rosyjskie ataki rakietowo znacznie osłabiły zdolność wytwarzania na Ukrainie energii elektrycznej, szczególnie w elektrociepłowniach i elektrowniach wodnych.

Minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko oświadczył podczas Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych, że w wyniku rosyjskich ataków system energetyczny Ukrainy utracił znaczną część mocy wytwórczych.

„Od 22 marca, system energetyczny jest atakowany codziennie, a uderzenia są najpoważniejsze, nawet w porównaniu z latami 2022-2023. Straciliśmy znaczną ilość zdolności wytwarzania energii cieplnej i wodnej. Zdarzają się także ataki na urządzenia przesyłowe energii elektrycznej. Wróg zaplanował wszystkie te ataki, aby zniszczyć w kraju potencjał wytwarzania energii na zaspokojenie szczytowego zapotrzebowania” – powiedział Hałuszczenko.

Przeczytaj: „Największy w historii” atak Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy

Dodał zarazem, że mimo tego Ukrainie udało się utrzymać system. Zapewnia, że jest on obecnie zrównoważony i funkcjonuje stabilnie.

Minister poinformował też, że odpowiednie ekipy pracują nad tym, by jak najszybciej usuwać powstałe w wyniku ataków uszkodzenia. Planowane jest także zwiększenie możliwości importu energii elektrycznej.

Hałuszczenko powiedział również, że rozpoczęto realizację projektów na rzecz zwiększenia „zdolności manewrowych” systemu energetycznego. Chodzi o możliwość wytwarzania wystarczającej ilości prądu w szczycie zapotrzebowania.

Przypomnijmy, że tydzień temu premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w wywiadzie dla estońskiej telewizji, że w ciągu poprzednich tygodni w wyniku rosyjskich ataków rakietowych zniszczonych zostało 80 procent elektrowni cieplnych.

Czytaj także: Szmyhal: Ukraina awaryjnie importuje energię elektryczną z Polski. “System działa stabilnie

mev.gov.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply