Ukraina chce uzyskać siedem dodatkowych Patriotów

Ukraina liczy na jak najszybsze osiągnięcie porozumienia w sprawie dostawy siedmiu dodatkowych baterii systemu obrony powietrznej Patriot i rozważa możliwość ich wypożyczenia.

W środę w wywiadzie dla „The Washington Post” szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba informował, że Ukraina liczy na jak najszybsze osiągnięcie porozumienia w sprawie dostawy siedmiu dodatkowych baterii systemu obrony powietrznej Patriot i rozważa możliwość ich wypożyczenia.

Kułeba tłumaczył zmianę tonu Ukrainy w kwestii otrzymania obrony powietrznej od partnerów zachodnich faktem, że „miękka i cicha dyplomacja nie zadziałała”. Wyraził nadzieję, że styl twardej dyplomacji pomoże w dokonaniu przełomu.

Przeczytaj: Szef MSZ Ukrainy: dajcie nam te cholerne Patrioty

“Tak, można mnie nienawidzić i mogę zrujnować relacje. Druga część mnie mówi, że dyplomacja to prywatna relacja. Ale wtedy powiedziałem tej części, żeby się zamknęła, a ta część mnie, która chciała zabrać głos, zaczęła mówić. Próbowaliśmy wszystkiego i wygląda na to, że nic nie pomogło” – wyjaśnił minister.

Wyjaśnił też, że przyczyną zmiany taktyki był atak rakietowy Rosji na Kijów pod koniec marca, kiedy to niecałą minutę po włączeniu syren alarmowych rozległy się odgłosy eksplozji.

Minister spraw zagranicznych powiedział, że jego zespół znalazł ponad 100 „darmowych” baterii Patriot, m.in. w krajach sąsiednich. Początkowo skupił się na jak najszybszym zdobyciu siedmiu baterii.

Ponadto według Kułeby Kijów znalazł cztery kraje w Europie i Azji, które mają Patrioty, które można natychmiast przerzucić na Ukrainę. Jednocześnie w dalszym ciągu zwraca się do Stanów Zjednoczonych o przekazanie swoich baterii w związku z blokowaniem w Kongresie pakietu pomocowego o wartości ponad 60 miliardów dolarów.

Czytaj również: Kijów prosi NATO o więcej systemów obrony powietrznej

Minister spraw zagranicznych powiedział, że zaproponował nawet krajom dostarczenie Ukrainie systemów Patriot do tymczasowego użytku, obiecując zwrócić baterie, gdy tylko zostaną o to poproszone.

“Czuję się, jakbym walnął głową w mur, mimo że jestem dyplomatą, co oznacza, że muszę rozbierać mur cegła po cegle. Ale skoro taka dyplomacja nie działa, chcę uderzyć w mur. Po prostu nie rozumiem, dlaczego tak się nie dzieje” – powiedział The Washington Post.

Przypomnijmy, że szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock powiedziała, że Niemcy nie są w stanie dostarczyć Ukrainie kolejnych systemów obrony powietrznej średniego zasięgu Patriot. Tłumaczyła to tym, że zapasy własne Niemców są już na wyczerpaniu. „Niestety zapasy naszych własnych systemów Patriot są już prawie wyczerpane. Mam nadzieję, że będziemy mogli ujawnić więcej informacji na spotkaniu ministrów spraw zagranicznych G7 [odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia br. we Włoszech – red.]” – powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji, cytowana przez agencję Unian za N-TV.

Baerbock uważa też, że Rosja chce „zbombardować” Charków, dlatego partnerzy Ukrainy powinni zrobić więcej, aby ją wesprzeć. Twierdzi, że należy przeprowadzić ogólnoeuropejski, a nawet ogólnoświatowy przegląd, żeby sprawdzić, gdzie są jeszcze jakieś Patrioty, które można by szybko dostarczyć na Ukrainę.

Kresy.pl/The Washington Post

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Tak, można mnie nienawidzić i mogę zrujnować relacje. Druga część mnie mówi, że dyplomacja to prywatna relacja. Ale wtedy powiedziałem tej części, żeby się zamknęła, a ta część mnie, która chciała zabrać głos, zaczęła mówić. Próbowaliśmy wszystkiego i wygląda na to, że nic nie pomogło” – wyjaśnił minister.” – wygląda też na to, że Kułebie może pomóc jedynie zespół dobrych psychiatrów i / albo solidny detox.
    Najbardziej podoba mi się jednak to – “Minister spraw zagranicznych powiedział, że zaproponował nawet krajom dostarczenie Ukrainie systemów Patriot do tymczasowego użytku, obiecując zwrócić baterie, gdy tylko zostaną o to poproszone.” – ciekawe jak Ukraina zwróci baterie systemu Patriot jeżeli te zostaną rozkur…ne przez Rosjan tak jak te trzy baterie, dwa tygodnie temu. Jest to nic innego jak próba niewiarygodnie bezczelnego naciągania frajerów.