NATO pracuje nad wysłaniem na Ukrainę większej liczby systemów obrony powietrznej, powiedział w czwartek sekretarz generalny Jens Stoltenberg.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, sekretarz generalny Jens Stoltenberg zapewnił w czwartek, że NATO pracuje nad wysłaniem na Ukrainę większej liczby systemów obrony powietrznej.

“Zebraliśmy dane na temat różnych systemów obrony powietrznej, którymi dysponujemy w NATO i skupiliśmy się na systemach Patriot. Współpracujemy też z sojusznikami, aby zapewnić ich przerzucenie części swoich systemów na Ukrainę” – powiedział reporterom na marginesie spotkania ministrów spraw zagranicznych G7 we Włoszech.

“Pracujemy nad możliwością dostarczenia na Ukrainę większej liczby baterii Patriot. Prowadzimy dialog z kilkoma konkretnymi krajami” – powiedział Stoltenberg, nazywając dostawy Patriotów „krytycznymi”.

“Opóźnienia w dostawach środków obrony powietrznej oznaczają, że więcej rosyjskich rakiet trafi w cele na Ukrainie. Opóźnienia w dostawach amunicji oznaczają, że Rosja będzie mogła bardziej naciskać na linię frontu” – dodał.

“Jestem podbudowany zaangażowaniem i determinacją sojuszników NATO, by stanąć w obronie Ukrainy” – powiedział reporterom, dodając, że istnieją zachęcające oznaki wskazujące, że Kongres USA może wkrótce odblokować pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 60,84 miliarda dolarów.

Po nieformalnym szczycie Unii Europejskiej w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że przywódcy krajów członkowskich UE planują wysłać Ukrainie siedem dodatkowych systemów obrony powietrznej Patriot. Wśród nich będzie jeden, który niedawno Niemcy obiecali Ukraińcom. “Mam nadzieję, że wszyscy jak najszybciej dokończą proces wydawania opinii, bo czas też ma wielkie znaczenie” – powiedziała kanclerz. Według niego, Niemcy wyślą już swój trzeci system Patriot na Ukrainę. Nie wymienił z nazwy państw, które mają wysłać sześć kolejnych systemów.

Jak pisaliśmy, Helmut Rauch, szef firmy zbrojeniowej Diehl Defence, produkującej sprzęt przeciwlotniczy IRIS-T SLM, zapowiedział dostawę na Ukrainę kolejnego systemu za kilka tygodni.

Niemcy poinformowały, że natychmiastowo wyślą na Ukrainę dodatkowy system obrony powietrznej Patriot. Wcześniej strona ukraińską oświadczyła, że dla obrony przez Rosją potrzebuje 25 takich systemów uzbrojenia. „Niemcy natychmiast przekażą Ukrainie kolejny system Patriot, aby odeprzeć rosyjskie ataki z powietrza” – zakomunikował niemiecki resort obrony. „Jest to dodatek do systemów obrony powietrznej, które zostały już dostarczone i których dostawa jest planowana” – zaznaczono.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w środę sojuszników do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy w obliczu nasilających się ataków Rosji. „Jeśli sojusznicy staną przed wyborem między osiągnięciem celów NATO w zakresie zdolności a zapewnieniem większej pomocy Ukrainie, moje przesłanie jest jasne: wyślijcie więcej na Ukrainę” – powiedział.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply