Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w środę sojuszników do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy w obliczu nasilających się ataków Rosji.

Jak przekazał portal POLITICO, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał w środę sojuszników do wzmocnienia obrony powietrznej Ukrainy w obliczu nasilających się ataków Rosji.

“Niemcy ogłosiły, że wyślą na Ukrainę kolejny system Patriot, co stanowi część ważnych wysiłków, jakie obecnie podejmujemy w całym sojuszu NATO, aby zwiększyć dostawy systemów obrony powietrznej na Ukrainę” – powiedział Stoltenberg.

“Jeśli sojusznicy staną przed wyborem między osiągnięciem celów NATO w zakresie zdolności a zapewnieniem większej pomocy Ukrainie, moje przesłanie jest jasne: wyślijcie więcej na Ukrainę” – powiedział, dodając, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział w piątkowym posiedzeniu Rady NATO-Ukraina.

Krótko po konferencji prasowej Stoltenberga NATO ogłosiło, że dołączy on do czwartkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych G-7 we Włoszech, gdzie mają oni omawiać Ukrainę i Bliski Wschód.

Niemcy poinformowały, że natychmiastowo wyślą na Ukrainę dodatkowy system obrony powietrznej Patriot. Wcześniej strona ukraińską oświadczyła, że dla obrony przez Rosją potrzebuje 25 takich systemów uzbrojenia.

“Niemcy natychmiast przekażą Ukrainie kolejny system Patriot, aby odeprzeć rosyjskie ataki z powietrza” – zakomunikował niemiecki resort obrony. „Jest to dodatek do systemów obrony powietrznej, które zostały już dostarczone i których dostawa jest planowana” – zaznaczono.

Minister obrony Boris Pistorius powiedział, że w związku ze wzrostem liczby rosyjskich nalotów na Ukrainę rząd niemiecki podjął decyzję o dalszym wzmocnieniu ukraińskiej obrony powietrznej. Zauważył, że rosyjski terror z powietrza trwa i stwarza zagrożenie dla życia ludzkiego i istnienia infrastruktury, a także zdolności bojowej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda powiedział, że omawiał transfer postsowieckich rakiet do systemów obrony powietrznej na Ukrainę ze swoim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim podczas spotkania na Litwie podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza 11 kwietnia.

“Dzisiaj w czasie spotkania bilateralnego rozmawialiśmy z Panem Prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o pewnym zasobie jeszcze rakiet z czasów sowieckich, które są w tej chwili w polskiej gestii, znajdują się w tej chwili w naszych magazynach. I rozmawialiśmy o ich przekazaniu do dyspozycji obrony powietrznej, obrony przeciwrakietowej Ukrainy. Będę ten temat kontynuował z Ministrem Obrony Narodowej, kiedy wrócę do Warszawy – będę rozmawiał z Panem Premierem Władysławem Kosiniakiem–Kamyszem” – mówił Andrzej Duda.

Kresy.pl/POLITICO

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply