Steinmeier: zbadać zarzuty o ludobójstwo w Osetii Płd.

Rosja powinna umożliwić przeprowadzenie międzynarodowego dochodzenia, by zweryfikować jej zarzuty, jakoby gruzińskie siły popełniły zbrodnie w Osetii Południowej – ocenił szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier.

W wywiadzie dla czwartkowego wydania dziennika “Sueddeutsche Zeitung” szef MSZ Niemiec zauważył, że uzasadniając decyzję o uznaniu niepodległości Abchazji i Osetii Płd. Kreml powołuje się na przypadek Kosowa i oskarża prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego o zbrodnie na ludności południowoosetyjskiej.

“Czy i w jakiej skali miało to miejsce, powinno zostać udokumentowane albo przez Osetię Południową albo przez Rosję” – powiedział Steinmeier. “Dobrze byłoby, gdyby Rosja umożliwiła Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zbadanie tych zarzutów” – dodał.

Steinmeier skrytykował “błędne i niebezpieczne” działania Rosji, ale jednocześnie przestrzegł przed odrodzeniem się zimnowojennej wrogości.

“Niepokoją mnie ci na Zachodzie i w Rosji, którzy najwyraźniej chcieliby powrotu do cynizmu zimnej wojny (…) nie rozumiem też, jak niektórym osobom tak łatwo mogą nasuwać się historyczne porównania z Monachium 1938 roku czy z Sarajewem 1914 roku” – ocenił niemiecki minister.

“Stanowisko NATO i UE (w sprawie działań Rosji) jest jasne. Jednak chodzi też o to, by zapobiec dalszej eskalacji napięć. Przekonaliśmy się niestety, jak szybko sytuacja wymyka się spod kontroli. Pilnie potrzebujemy powrotu do odpowiedzialności i rozsądku” – powiedział Steinmeier.

Jego zdaniem podczas poniedziałkowego nadzwyczajnego szczytu UE musi przyjąć zgodne i czytelne stanowisko w sprawie decyzji Rosji o uznaniu Abchazji i Osetii Płd. oraz zażądać realizacji ustaleń sześciopunktowego planu rozejmowego.

Kolejną decyzją UE powinna być oferta pomocy w powojennej odbudowie oraz politycznej stabilizacji regionu.

Steinmeier pytany, czy jego zdaniem amerykańska tarcza antyrakietowa jest wymierzona w Rosję, odparł, że “od początku zalecał, by unikać dwuznacznych sygnałów”

“Należę do tych, którzy nie przeczą, że możemy stanąć w obliczu nowego rodzaju zagrożeń z Bliskiego Wschodu. Jeśli ta analiza zagrożeń jest trafna, to dotyczą one w równym stopniu USA, Europi i Rosji. Dlatego zabiegałem o to, by obronę zorganizować wspólnie” – powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Dodał, że jest wdzięczny polskiemu ministrowi spraw zagranicznych za to, że jeszcze przed podpisaniem porozumienia z USA zaproponował rozmowy o współpracy i rosyjskich inspekcjach instalacji tarczy.

“Ambitne projekty obronne zawsze muszą przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa. Nie spełniłyby swego celu, gdyby były początkiem nowego wyścigu zbrojeń. Temu wciąż można zapobiec” – powiedział.

Steinmeier z rezerwą odniósł się do apeli prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, który po konflikcie w Gruzji intensywniej zabiega o członkostwo jego kraju w NATO.

“Ukraińska opinia publiczna wciąż jest podzielona w kwestii członkostwa w NATO. Im bardziej podzielona jest Ukraina w tej sprawie, tym bardziej należy rozumieć, że wydarzenia w Gruzji mogą mieć wpływ na Ukrainę. Obserwujemy spór o warunki stacjonowania rosyjskiej Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Musimy uczynić wszystko, by kryzys na południowym Kaukazie nie objął całego regionu Morza Czarnego” – ocenił szef niemieckiej dyplomacji.

PAP / mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply