Stażyści z Polski na Wileńszczyźnie

Od końca stycznia Wilno, a raczej kilka miejscowości położonych najbliżej stolicy, gości młodych nauczycieli – absolwentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Trwa bowiem druga tura programu edukacyjnego Leonardo da Vinci: “Płatne staże dla absolwentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w polskich szkołach na Litwie”.

Program Leonardo da Vinci jest częścią programu edukacyjnego Unii Europejskiej “Uczenie się przez całe życie” (Lifelong Learning Programme). Wspiera działanie w obszarze kształcenia i szkolenia zawodowego. Umożliwia zdobywanie nowych kwalifikacji w czasie praktyk i staży zagranicznych oraz pozwala doskonalić umiejętności według nowoczesnych standardów.

Pierwsi stażyści przyjechali na Litwę wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2012/2013 i byli do końca listopada. Pracowali w Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie i Szkole Średniej im. św. Jana Bosko w Jałówce, po dwa trzyosobowe zespoły w każdej z placówek. Byli to nauczyciele języka polskiego, rosyjskiego, angielskiego, jak i geografowie, historycy i pedagodzy nauczania wczesnoszkolnego.

“Początki były trudne. Po czasie przyzwyczailiśmy się do Wilna i wszystkiego co nas otaczało. Pomnożyły się też obowiązki związane z przygotowaniem i prowadzeniem lekcji. Szkoły na dobre wciągnęły nas w swój wir” – wspomina Weronika Piskuła, która odbywała staż w Szkole Średniej im. św. Jana Bosko w Jałówce.

Dyrektor tejże szkoły w Jałówce, Zbigniew Czech, dodaje: “Młodzież w ciągu trzech miesięcy zdążyła się przyzwyczaić i pokochać stażystów, którzy do naszej szkoły wnieśli nowe pomysły, ciekawe metody nauczania, ale przede wszystkim byli pomostem między Polską a Litwą”.

Pod koniec staży organizatorzy projektu, czyli pracownicy Biura Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, udali się do szkół biorących udział w programie. “Wizytacja utwierdziła nas o potrzebie i słuszności tego projektu” – stwierdziła po wizytacji Aniela Bekier-Jasińska, pomysłodawczyni projektu.

Dyrektor Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie, Żaneta Jankowska, cieszyła się: “Największym sukcesem było, iż młodzież zaczęła bardziej poprawnie mówić po polsku. Młodzi nauczyciele wnieśli do szkoły świeżość”.

Druga trzymiesięczna tura projektu rozpoczęła się 24 stycznia. Do Wilna przyjechało sześć osób, które rozdzielono na trzy dwuosobowe zespoły i skierowano do trzech placówek oświatowych w rejonie wileńskim: Szkoły Średniej im. ks. prał. Józefa Obrembskiego w Mejszagole, Szkoły Podstawowej w Rzeszy oraz Szkoły Podstawowej w Szumsku. Wśród stażystów jest troje polonistów, anglista, matematyk i wychowawca wczesnoszkolny.

Najdalej położona od Wilna Szkoła Podstawowa w Szumsku przyjęła nauczycielkę języka polskiego Monikę Michnę i matematyczkę Patrycję Szumską. “Od czasu, kiedy zostałam zakwalifikowana na wyjazd do Wilna, chciałam odbyć staż właśnie w Szumsku” – zdradza P. Szumska. Zbieżność nazwiska i nazwy miejscowości obiecała wyjaśnić dyrektor Szkoły Podstawowej w Szumsku Janina Zienkiewicz.

Z kolei Joanna Gładkowska, która jako polonistka odbywa staż w Szkole Średniej im. ks. prał. Józefa Obrembskiego w Mejszagole, opowiada: “Już pierwsza podroż do Mejszagoły rozwiała wszelkie nasze obawy. Szybkie, bezproblemowe dojazdy, placówka szkolna otwarta i przyjazna. Śmiało mogę zaryzykować stwierdzenie, że spośród wszystkich szkół polskich na Litwie, do których nas przydzielono, właśnie ta szkoła prezentuje się najlepiej”.

Dyrektor Szkoły Średniej im. ks. prał. Józefa Obrembskiego w Mejszagole, Alfreda Jankowska, jest bardzo zadowolona ze współpracy ze stażystami: “Stażystki włączyły się do życia szkoły. Na początku obserwowały nasze nauczycielki, teraz już same prowadzą lekcje. Wnoszą do szkoły ciągle coś nowego, mają pomysły, chętnie współpracują”.
Wilnoteka.lt/Kresy.pl
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply