Prezydent USA Joe Biden oświadczył, że Stany Zjednoczone nie przekażą Ukrainie myśliwców wielozadaniowych F-16.

Amerykański prezydent został zapytany w poniedziałek, czy Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie myśliwce wielozadaniowe F-16, o które zabiega Kijów. Odpowiedział krótko: “Nie” – cytowany przez portal Politico.

Przypomnijmy, że jeszcze w poniedziałek amerykański portal Politico podał, że grupa amerykańskich wojskowych naciska na Pentagon, by zatwierdził wysłanie Ukrainie myśliwców F-16.

Anonimowy urzędnik USA, zapytany o uwagę Bidena, powiedział, że „nie było poważnej dyskusji na wysokim szczeblu na temat F-16”.

Nie wydaje się, aby oświadczenie Bidena było wynikiem przeglądu polityki w tym zakresie, a zamiast tego jest obecnym stanowiskiem ostatecznego decydenta – uważa portal Politico.

Medium zwraca uwagę, że inną opcją jest zgoda USA na reeksport samolotów F-16 przez inne kraje.

Jak informowaliśmy, szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba zasugerował w ubiegłym tygodniu, że w Europie ruszyły prace nad dostawą myśliwców F-16 na Ukrainę. Zamieścił w tej sprawie wpis na portalu społecznościowym. Opisał w nim dialog, jaki miał odbyć z jednym ze swoich europejskich odpowiedników.

„- Teraz F-16? – Tak. – Biorę się do roboty, przyjacielu” – napisał Kułeba, relacjonując swoją rozmowę. Twierdzi, że takie pytanie otrzymał „jednego europejskiego kolegi” i udzielił mu takiej właśnie odpowiedzi. Ukraiński minister nie sprecyzował, o przedstawiciela jakiego państwa chodziło.

Zobacz także: Ukraina apeluje do Niemiec o przekazanie okrętów podwodnych

politico.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply