Brytyjskie media dotarły w niedzielę do wywiadu, którego 11 lat temu udzielił zamachowiec z Mostu Londyńskiego. Nożownik w rozmowie z BBC twierdził, że „nie jest terrorystą” i skarżył się na „przypinanie łatek” społeczności muzułmańskiej.

Wywiad powstał po przeszukaniu domu Pakistańczyka przez antyterrorystów. – Urodziłem i wychowałem się w Anglii, w Stoke-on-Trent w Cobridge. Jestem znany starszej społeczności – mówił wówczas Usman Khan.

Jeżeli ich zapytasz o mnie, to potwierdzą ci, że takim jak my przypinane są łatki “terrorystów”. Oni to wiedzą. Ja nie jestem terrorystą.

W lutym 2012 r. sąd skazał Pakistańczyka na karę 16-letniego pozbawienia wolności za przygotowywanie zamachu terrorystycznego. Mężczyzna zainspirowany działaniami Al-Kaidy, przygotowywał ataki na ważne instytucje, m.in. na Parlament, Londyńską Giełdę Papierów Wartościowych i ambasadę Standów Zjednoczonych. Oprócz niego skazano ośmiu innych podejrzanych.

Sąd Apelacyjny uchylił w ten sposób wyrok sądu pierwszej instancji, który skazał mężczyznę na co najmniej osiem lat więzienia z możliwością przedłużenia kary. Dzięki temu niedoszły terrorysta mógł wcześniej opuścić więzienie. Jak donosi dziennik „Times”, Usman Khan został zwolniony po tym, jak zobowiązał się do noszenia elektronicznego identyfikatora, który teoretycznie umożliwiał stały monitoring. Na zdjęciach z ataku można dostrzec elektroniczną opaskę na jego nodze.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polak uzbrojony w kieł narwala pomógł zatrzymać terrorystę na Moście Londyńskim

Gazeta podała również, że mężczyzna tuż przed atakiem uczestniczył w konferencji Uniwersytetu w Cambridge na temat resocjalizacji więźniów, która odbyła się Fishmongers’ Hall. Groził wtedy „wysadzeniem budynku”. Według brytyjskich mediów Usman Khan był uczestnikiem rządowego programu mającego na celu resocjalizację skazanych za terroryzm. Z kolei w sobotę komisja ds. zwolnień warunkowych poinformowała, że nie wiedziała o przedterminowym zwolnieniu Pakistańczyka.

W piątkowym zamachu terrorystycznym zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne. Sprawcą ataku był 28-letni Usman Khan pochodzący z pakistańskiego Kaszmiru, skazany wcześniej za przestępstwa związane z terroryzmem. W jego zatrzymaniu pomógł m.in. Polak, uzbrojony w 1,5-metrowy kieł narwala.

CZYTAJ TAKŻE: Nowe informacje o Polaku, który pomógł obezwładnić terrorystę na Moście Londyńskim

Kresy.pl / bbc.com / mirror.co.uk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply