Polak, który pomógł obezwładnić terrorystę na Moście Londyńskim, wciąż przebywa w szpitalu – podał w niedzielę tabloid „The Sunday Mirror”.

Brytyjska gazeta dotarła do kolegi Łukasza z pracy. – Poproszono pracowników, aby nie mówić zbyt wiele na ten temat, ale według moich informacji Łukasz wciąż przebywa w szpitalu – powiedział mężczyzna. W sobotę „The Times” poinformowało, że podczas brawurowej próby zatrzymania nożownika, terrorysta ranił Polaka w rękę.

Według relacji brytyjskich mediów w akcji brało udział kilkoro osób, które przebywały w budynku Fishmongers’ Hall. Po ucieczce zamachowca na zewnątrz, jeden z pracowników wziął gaśnicę, natomiast Łukasz chwycił półtorametrowy kieł narwala służący jako dekoracja.

Incydent na moście wywołał panikę wśród przechodniów, którzy szukali schronienia w okolicznych budynkach. Przypomniało to sceny z czerwca 2017 roku, kiedy w tym samym miejscu terroryści zabili osiem osób.

W piątkowym ataku terrorystycznym zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne. Brytyjska policja poinformowała, że sprawcą ataku był 28-letni Usman Khan, pochodzący z pakistańskiego Kaszmiru który wcześniej siedział w więzieniu za przestępstwa związane z terroryzmem.

Neil Basu, asystent komisarza Scotland Yardu, odpowiedzialny za działania antyterrorystyczne brytyjskiej policji poinformował, że Usman Khan był znany służbom. W 2010 roku został aresztowany w ramach dużej operacji antyterrorystycznej wraz z ośmioma innymi osobami. Utworzyli oni komórkę terrorystyczną, inspirując się Al-Ka’idą. Wszystkich oskarżono o spisek i planowanie podłożenia bomby w londyńskiej giełdzie, a także plany utworzenia obozu szkoleniowego dla terrorystów. Miał on powstań w kontrolowanej przez Pakistan części Kaszmiru, na terenie należącym do rodziny Khana. On sam został w 2012 roku skazany i trafił do więzienia. Zwolniono go warunkowo w grudniu 2018 roku, nakazują mu noszenie elektronicznej bransolety, mającej umożliwić śledzenie jego działań. Mieszkał w hrabstwie Staffordshire w środkowej Anglii.

CZYTAJ WIĘCEJ: Polak uzbrojony w kieł narwala pomógł zatrzymać terrorystę na Moście Londyńskim

mirror.co.uk / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply