W Rybotyczach odsłonięto pomnik ofiar OUN-UPA [+FOTO]

W Rybotyczach leżących tuż przy granicy z Ukrainą stanął pomnik poświęcony mieszkańcom wsi, którzy zginęli z rąk ukraińskich nacjonalistów.

W Rybotyczach w gminie Fredropol w województwie podkarpackim w niedzielę odsłonięto pomnik kilkudziesięciu osób zamordowanych przez członków OUN i UPA. Pomnik stanął dzięki staraniom rodzin ofiar. – podało TVP Rzeszów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Częścią uroczystości odsłonięcia pomnika była msza święta w intencji pomordowanych odprawiona w miejscowym kościele.

Pomnik składa się z dwóch płyt pamiątkowych. Umieszczono na nich napis „W hołdzie mieszkańcom byłej gminy Rybotycze, którzy zginęli z rąk OUN i UPA w latach 1941-1947”, godło Polski oraz imienną listę ofiar.

Na tej tablicy jest ponad 40 nazwisk osób, które zostały zamordowane. Nie są to pełne dane, nie mamy danych dla części miejscowości, w których nie było polskiej administracji, które były całkowicie pod kontrolą banderowców. – powiedział TVP Rzeszów dr Artur Brożyniak z oddziału IPN w Rzeszowie.

Jak wyjaśniał dr hab. Andrzej Zapałowski, historyk specjalizujący się badaniu działalności OUN-UPA na tych terenach, który brał udział w odsłonięciu pomnika, w Rybotyczach nie było masowych mordów ukraińskich nacjonalistów – natomiast upowcy mordowali pojedynczo tych Polaków, którzy według nich stanowili istotne zagrożenie. W związku z tym tylko część ofiar ma grób na cmentarzu – pozostali spoczywają w nieznanych mogiłach wokół miejscowości. Według Zapałowskiego UPA siała grozę na tych terenach do grudnia 1948 roku, kiedy ostatnią grupę UPA zlikwidowano w sąsiedniej wiosce Gruszowa.

Dodam że pomnik stoi 10 metrów (naprzeciw) od balkonu z którego ludobójca Włodzimierz Szczygielski „Burłaka” przyjmował defiladę sotni UPA. Dziś jego duch patrzy na ofiary jego zbrodni (na tablicy). – napisał Zapałowski na Facebooku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: W Lublinie stanął pomnik ofiar ludobójstwa OUN-UPA [GALERIA]

Kresy.pl / TVP Rzeszów

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz