Poseł Braun interweniuje w urzędzie wojewódzkim – protestujący polscy przewoźnicy mają dostawać ciepłe posiłki

Po interwencji poselskiej posła Grzegorza Brauna w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim, protestujący na granicy z Ukrainą polscy przewoźnicy mają otrzymywać wsparcie w postaci ciepłych posiłków.

W sobotę do protestujących w Korczowej, przy granicy z Ukrainą, polskich przewoźników przyjechali z pomocą słowaccy przewoźnicy, którzy wspierają Polaków i popierają ich postulaty. Według relacji obecnego na miejscu działacza Konfederacji i Ruchu Narodowego, a także współorganizatora protestu, Rafała Meklera, Słowacy przywieźli dla protestujących tradycyjne słowackie potrawy. Zaznaczył też, że opiekę poselską zapewniają posłowie Konfederacji: Grzegorz Braun i prof. Andrzej Zapałowski. „Tworzymy dziś coś czego rządom się przez lata nie udawało” – zaznaczył Mekler.

Z kolei Tomasz Buczek, działacz Konfederacji poinformował, że po wizycie posła Brauna w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim urzędnicy zadeklarowali, że protestujący zostaną objęci przez nich opieką i będą otrzymywać ciepłe posiłki.

Czytaj także: Rolnicy protestują przy granicy z Ukrainą razem z przewoźnikami. Chcą rekompensat za niskie ceny kukurydzy

Protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą trwa od 6 listopada. Przedstawiciele branży blokują przejścia graniczne z Ukrainą w woj. lubelskim i podkarpackim: w Hrebennem, Korczowej i Dorohusku. Protestujący domagają się przywrócenia systemu wydawania zezwoleń transportowych dla przewoźników ukraińskich i zmniejszenia ich ilości do poziomu sprzed rosyjskiej inwazji na Ukrainę tj. 200 tys. rocznie. Chcą też zaostrzenia zasad przewozu EKMT, wprowadzenia osobnej kolejki w systemie elektronicznym dla pojazdów transportowych zarejestrowanych na obszarze UE, a także osobnej dla pustych ciężarówek (obecnie muszą czekać 10-12 dni). Chcą też zapewnienia im dostępu do systemu “Szlach” (Droga).

Jak informowaliśmy, do protestu dołączyli także rolnicy z Oszukanej Wsi. “Wspieramy przewoźników, bo Ukraina wykańcza, i rolników, i transportowców. Nie wiemy, jaka branża będzie następna” – podkreślił Roman Kondrów ze stowarzyszenia Oszukana Wieś, cytowany w piątek przez Tygodnik Poradnik Rolniczy. W przyszłym tygodniu rolnicy zablokują przejście w Medyce.

Przeczytaj: “Porozumienie UE-Ukraina należy wypowiedzieć”. Wspólne oświadczenie przewoźników z Polski, Węgier, Czech, Słowacji i Litwy

Czytaj również: Policja pomaga ukraińskim kierowcom ominąć protest polskich przewoźników. „Zrobiono nas w bambuko”

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply