Prokuratura uznała, że napisy na ścianie konsulatu honorowego Ukrainy nawoływały do nienawiści wobec narodu ukraińskiego.

Człowiek, który 30. września br. namalował sprayem napisy na ścianie konsulatu honorowego w Rzeszowie, usłyszał zarzut nawoływania do nienawiści wobec narodu ukraińskiego – poinformowała we wtorek Polska Agencja Prasowa.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Przypomnijmy, że sprawca, którym okazał się 35-letni Mateusz C., namalował przy godle Ukrainy-tryzubie szubienicę, poniżej także swastykę na szubienicy. Na ścianie umieszczono także napis o treści „Ukraina = OUN – UPA, Waffen SS Galizien”, niemieckie „raus” oraz prawdopodobnie rosyjskie „niet!”. Na innej ścianie znalazł się symbol Polski Walczącej.

Ujęcie Mateusza C. było możliwe dzięki zarejestrowaniu zdarzenia przez kamery monitoringu. Jak powiedziała szefowa Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów Renata Krut-Wojnarowska, z ustaleń śledczych wynika, że sprawca działał sam i nie był przez nikogo inspirowany. Przyznał się do popełnionego czynu a jako motyw wskazał działanie pod wpływem emocji. Za czyn, który prokuratura uznała za nawoływanie do nienawiści wobec narodu ukraińskiego grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto będzie odpowiadał za uszkodzenie mienia na kwotę 2,5 tys. złotych.

Zanim ujęto sprawcę, pojawiły się opinie, że ten akt wandalizmu mógł być „elementem wojny hybrydowej”. Twierdził tak m.in. przewodniczący Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma, a także na Twitterze rzeczniczka MSZ Ukrainy Mariana Beca.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ambasador Ukrainy interweniuje w MSZ ws. napisów na ukraińskim konsulacie w Rzeszowie

Kresy.pl / PAP / Rzeczpospolita

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    prokuratura i policja = dno… obawiam się że sąd nie będzie lepszy. Schlany kurwainiec dostał kilka lat za zabicie dwóch dziewczyn – podobny wyrok grozi Polakowi za napisanie kilku słów prawdy na ich pożal się boże konsulacie? I to prawdy do której przyznaje się sam prezio tego pseudo-państwa…. Mam nadzieję, że pomoże mu jakaś organizacja typu Ordo Iuris.