Ukraiński ambasador Andrij Deszczyca  wysłał do MSZ notę ws. aktu wandalizmu względem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie. Rozmawiał też na ten temat z wiceszefem MSZ.

W rozmowie z portalem „Ukrainian News” ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca poinformował o przesłaniu noty od polskiego MSZ ws. „antyukraińskich napisów” na budynku ukraińskiego konsulatu honorowego w Rzeszowie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

– Wysłaliśmy już notę do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rozmawiałem też o tym incydencie z wiceministrem spraw zagranicznych – powiedział Deszczyca. Dodał, że w tej sprawie polska policja prowadzi śledztwo.

Jak informowaliśmy, w sobotę wieczorem w Rzeszowie doszło do aktu wandalizmu polegającego na umieszczeniu na ścianie Konsulatu Honorowego Ukrainy napisów wykonanych czerwonym sprayem. Przy godle Ukrainy-tryzubie namalowano szubienicę, poniżej namalowano także swastykę na szubienicy. Na ścianie umieszczono także napis o treści „Ukraina = OUN – UPA, Waffen SS Galizien”, niemieckie „raus” oraz prawdopodobnie rosyjskie „niet!”. Na innej ścianie znalazł się symbol Polski Walczącej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

ZOBACZ: Napisy „OUN-UPA, Waffen SS Galizien” na konsulacie Ukrainy w Rzeszowie

Jedna z osób mieszkających w pobliżu siedziby konsulatu widziała około 30-letniego mężczyznę, który umieszczał napisy, nie reagując na protesty. Rzeszowska policja uznała incydent za „nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych”.

Zdaniem Piotra Tymy, szefa Związku Ukraińców w Polsce, akt wandalizmu mógł być nieprzypadkowy i powiedział, że „to element wojny hybrydowej”. Z kolei jeden z mieszkańców Rzeszowa cytowany przez lokalny portal powiedział, że przyczyną takich zdarzeń jest gloryfikacja OUN-UPA i SS Galizien na Ukrainie.

O sprawie informowały również media ukraińskie, w tym największe agencje i stacje informacyjne.

112.ua / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    SobiePan :

    Zdaniem Piotra Tymy, szefa Związku Ukraińców w Polsce, akt wandalizmu mógł być nieprzypadkowy i powiedział, że „to element wojny hybrydowej”. Czy to oznacza zerwanie stosunków z upadliną .Z kolei jeden z mieszkańców Rzeszowa cytowany przez lokalny portal powiedział, że przyczyną takich zdarzeń jest gloryfikacja OUN-UPA i SS Galizien na Ukrainie.I ma rację