Ukraiński ambasador Andrij Deszczyca  wysłał do MSZ notę ws. aktu wandalizmu względem Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie. Rozmawiał też na ten temat z wiceszefem MSZ.

W rozmowie z portalem „Ukrainian News” ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca poinformował o przesłaniu noty od polskiego MSZ ws. „antyukraińskich napisów” na budynku ukraińskiego konsulatu honorowego w Rzeszowie.

– Wysłaliśmy już notę do polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Rozmawiałem też o tym incydencie z wiceministrem spraw zagranicznych – powiedział Deszczyca. Dodał, że w tej sprawie polska policja prowadzi śledztwo.

Jak informowaliśmy, w sobotę wieczorem w Rzeszowie doszło do aktu wandalizmu polegającego na umieszczeniu na ścianie Konsulatu Honorowego Ukrainy napisów wykonanych czerwonym sprayem. Przy godle Ukrainy-tryzubie namalowano szubienicę, poniżej namalowano także swastykę na szubienicy. Na ścianie umieszczono także napis o treści „Ukraina = OUN – UPA, Waffen SS Galizien”, niemieckie „raus” oraz prawdopodobnie rosyjskie „niet!”. Na innej ścianie znalazł się symbol Polski Walczącej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

ZOBACZ: Napisy „OUN-UPA, Waffen SS Galizien” na konsulacie Ukrainy w Rzeszowie

Jedna z osób mieszkających w pobliżu siedziby konsulatu widziała około 30-letniego mężczyznę, który umieszczał napisy, nie reagując na protesty. Rzeszowska policja uznała incydent za „nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych”.

Zdaniem Piotra Tymy, szefa Związku Ukraińców w Polsce, akt wandalizmu mógł być nieprzypadkowy i powiedział, że „to element wojny hybrydowej”. Z kolei jeden z mieszkańców Rzeszowa cytowany przez lokalny portal powiedział, że przyczyną takich zdarzeń jest gloryfikacja OUN-UPA i SS Galizien na Ukrainie.

O sprawie informowały również media ukraińskie, w tym największe agencje i stacje informacyjne.

112.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    SobiePan :

    Zdaniem Piotra Tymy, szefa Związku Ukraińców w Polsce, akt wandalizmu mógł być nieprzypadkowy i powiedział, że „to element wojny hybrydowej”. Czy to oznacza zerwanie stosunków z upadliną .Z kolei jeden z mieszkańców Rzeszowa cytowany przez lokalny portal powiedział, że przyczyną takich zdarzeń jest gloryfikacja OUN-UPA i SS Galizien na Ukrainie.I ma rację