Napisy „OUN-UPA, Waffen SS Galizien” na konsulacie Ukrainy w Rzeszowie

Rzeszowska policja poszukuje wandala, który w sobotę umieścił szereg napisów na ścianach Konsulatu Honorowego Ukrainy w Rzeszowie.

W sobotę w Rzeszowie doszło do aktu wandalizmu polegającego na umieszczeniu na ścianie Konsulatu Honorowego Ukrainy napisów wykonanych czerwonym sprayem. Przy godle Ukrainy-tryzubie namalowano szubienicę, poniżej namalowano także swastykę na szubienicy. Na ścianie umieszczono także napis o treści „Ukraina = OUN – UPA, Waffen SS Galizien”, niemieckie „raus” oraz prawdopodobnie rosyjskie „niet!”. Na innej ścianie znalazł się symbol Polski Walczącej. – poinformował portal Rzeszów News.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Do zdarzenia doszło  wieczorem w ostatnią sobotę. Osoba mieszkająca w pobliżu widziała około 30-letniego mężczyznę, który umieszczał napisy nie reagując na protesty obserwującej to osoby.

Rzeszowska policja uznała incydent za „nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych”.

30 września przed godziną 18:00 otrzymaliśmy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Wykonaliśmy oględziny, przesłuchujemy świadków, zabezpieczono monitoring. W tej chwili prowadzimy czynności w sprawie przestępstwa z art. 256 kodeksu karnego, który mówi o nawoływaniu do nienawiści m.in. na tle różnic narodowościowych. To przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Na razie prowadzimy postępowanie w sprawie, a nie przeciwko konkretnej osobie. Jeszcze nikt nie został zatrzymany – powiedział Adam Szeląg, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie cytowany przez Rzeszów News.

Policję wezwała pracownica konsulatu, która przybyła natychmiast na miejsce pomimo tego, że od 19. września konsulat jest okresowo nieczynny. Konsul Generalny Ukrainy w Lublinie, który nadzoruje pracę konsulatu honorowego w Rzeszowie, nie chciał komentować wydarzenia. „Głupich ludzi nie brakuje po obu stronach granicy. Tę sprawę pozostawmy policji” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem szefa Związku Ukraińców w Polsce wandalizm w Rzeszowie mógł być nieprzypadkowy. Tyma uważa, że w ostatnich latach doszło do szeregu działań „prowokacyjno-dywersyjnych” obliczonych na skłócenie Polaków i Ukraińców. „To element wojny hybrydowej” – powiedział Tyma rzeszowskiemu portalowi.

Rzeszów News cytuje także mieszkańca Rzeszowa spotkanego w pobliżu konsulatu, który uważa, że przyczyną takich zdarzeń jest gloryfikacja OUN-UPA i SS Galizien na Ukrainie. „Nie pochwalam wandalizmu, takie zdarzenia niczemu nie służą. Jeżeli jednak Ukraina nie rozliczy się ze swoją paskudną przeszłością i nie zmieni swojej narracji historycznej, to obawiam się, że tego typu incydenty będą się potęgowały.” – przewiduje rzeszowianin.

CZYTAJ TAKŻE: Napis „Nasza ziemia” i czerwona farba na budynku Konsulatu RP we Lwowie

Kresy.pl / Rzeszów News

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz