Polacy opowiadają się za prowadzeniem dialogu z Izraelem, ale chcą pozostawienia ustawy o IPN w niezmienionym kształcie.

Z wewnętrznego sondażu zamówionego przez rząd w jednej z pracowni badań opinii publicznej wynika, że Polacy skłaniają się ku temu, by nie zmieniać ustawy o IPN, lecz prowadzić dialog z Izraelem. – podała w środę „Rzeczpospolita”, która poznała wyniki sondażu.

Jak dowiedział się dziennik, prawie połowa ankietowanych uważa, że w obecnej sytuacji zmiana ustawy jest „nie do przyjęcia”. Jedna trzecia badanych jest odmiennego zdania i uważa, że ustawę należy ponownie zmienić. „Rzeczpospolita” nie podała, czy w pytaniu sondażowni określono kierunek ewentualnych zmian.

W sondażu pytano także badanych o pomysł prowadzenia dialogu z Izraelem na temat ustawy. Dwie trzecie ankietowanych wyraziło aprobatę dla rozmów z Izraelem w celu wyjaśnienia, że przyjęte przepisy nie są wymierzone w Żydów i pamięć o Holokauście. Dialogu nie chciał co piąty badany.

Z badania wynika także, że nowelizację popierają głównie wyborcy PiS, Kukiz’15 oraz PSL. Przeciwnikami ustawy są zwolennicy PO, Nowoczesnej i SLD. “Rzeczpospolita” pisze, że sondaż został przeprowadzony w poniedziałek.

„Rzeczpospolita” jest zdania, że zagraniczna presja na zmianę ustawy nie wpłynęła na poparcie Polaków dla kursu rządu. Gazeta przypomina, że w ostatnich sondażach poparcie dla PiS jest stabilne, choć zanotowano także wzrost notowań PO.

Nowelizacja ustawy o IPN, jeszcze w czasie jej procedowania przez polski parlament, wywołała gwałtowny atak izraelskich polityków na Polskę, który rozwinął się w kampanię zniesławiania Polaków poprzez przypisywanie naszemu narodowi współodpowiedzialności za Holokaust.  Polskę zniesławiał premier Binjamin Netanjahulider największej partii opozycyjnej Jair Lapid, poszczególni ministrowie. Izraelski rząd groził odwołaniem ambasador Azari z Warszawy, jednak ostatecznie nie doszło do tego. Sama ambasador Anna Azari wskazywała jeszcze jeden element wzmagający napięcia w stosunkach Izraela z Polską, to jest ustawę reprywatyzacyjną. Azari chce pełnej rekompensaty wartości przedwojennych nieruchomości dla potomków dawnych właścicieli.

Ostatnio komisja ds. imigracji, absorpcji i diaspory Knesetu wezwała polskie władze do wycofania się z nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

CZYTAJ TAKŻE: Dworczyk: nie będzie żadnego zamrażania ustawy o IPN

Kresy.pl / Rp

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply