Protestancki kościół  św. Pawła w Malmo otrzymał nowy ołtarz, namalowany przez Elisabeth Ohlson Wallins. Adam i Ewa zostali zastąpieni przez gejowską parę, natomiast wąż przybrał postać transseksualnej kobiety.

Malowidło zostało wykonane w 2012 r. i miało zostać wręczone katedrze w Skarze, tuż przed ceremonią pierwszego homoseksualnego ślubu w ponad 1000-letniej historii chrześcijaństwa w Szwecji.

Artystka chciała podarować „dzieło”, aby sprawdzić, czy Kościół Szwecji rzeczywiście jest przyjazny środowisku LGBT. Władze katedry odmówiły wówczas przyjęcia podarunku tłumacząc, że jest to wyraz politycznego aktywizmu, a nie wiary.

Szwedka inspirację do namalowania obrazu znalazła w jednym z dzieł renesansowego mistrza, Lucasa Cranacha Starszego. Jak tłumaczy, przesłanie malowidła jest proste: miejsce homoseksualistów jest w raju, nie w piekle.

Wallins w końcu dopięła swego i znalazła chętnych na wyeksponowanie jej sztuki. Obraz trafił do kościoła św. Pawła w Malmo, które jest jej rodzinną miejscowością. Odsłonięcie malowidła nastąpiło w ostatnią niedzielę, czyli w pierwszy dzień tegorocznego adwentu.

Nowym ołtarzem pochwaliła się na Twitterze pastorka kościoła, Helena Myrstener. – Na naszych oczach dzieje się historia – napisała.

Najbardziej znanym dokonaniem Elisabeth Ohlson Wallins jest wystawa fotograficzna z 2012 r. zatytułowana „Ecce Homo”. Zdjęcia przedstawiają niektóre sceny z życia Jezusa z Nazaretu i są przerobione tak, aby zaakcentować wątki homoseksualne i pornograficzne.

Protestancki Kościół Szwecji jest dominującym wyznaniem w kraju, jednak jak pokazują statystyki, w ciągu ostatnich lat systematycznie traci wiernych. W 2010 r. do wspólnoty należało 70% ludności kraju, zaś w 2018 r. odsetek ten wyniósł już jedynie 58%.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przeczytaj także: Szwecja: Chrystus „neutralny” płciowo na Boże Narodzenie

Kresy.pl / sydsvenskan.se
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz