Projekt penalizacji banderyzmu zalega w sejmowej zamrażarce od ubiegłego roku. Posłowie Kukiz’15 zapowiadają protest pod Sejmem w tej sprawie.

Posłowie klubu Kukiz’15 domagają się wznowienia prac nad projektem nowelizacji ustawy o IPN zakładającym wymienienie w ustawie expressis verbis zbrodni banderowskich i wprowadzenie karalności za zaprzeczanie zbrodni wołyńskiej. – pisze Nasz Dziennik.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Ona jest rzeczywiście w zamrażarce, a jest niezwykle potrzebna Instytutowi Pamięci Narodowej, choćby w świetle ostatnich faktów, że ukraiński IPN blokuje wszystkie polskie prace ekshumacyjne i poszukiwawcze w tym kraju – powiedział gazecie poseł Tomasz Rzymkowski, który pilotuje ten projekt.

Obecnie zbrodnie banderowskie nie są wymienione z nazwy w ustawie o IPN. Ustawa wymienia obok zbrodni nazistowskich i komunistycznych jedynie „inne zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości i zbrodnie wojenne”.

Poseł nazywa „kuriozalną” sytuację, w której w Sejmie kluby Prawa i Sprawiedliwości oraz Platformy Obywatelskiej razem głosują przeciwko dopisaniem do porządku obrad Sejmu tego projektu. Zdaniem posła Rzymkowskiego PiS wykazując bierność a nawet sabotując projekt „wpisuje się w retorykę ukraińską”. Z tego powodu zapowiada protesty przed Sejmem razem ze środowiskami kresowymi w rocznicę ludobójstwa na Wołyniu.

Chcemy w lipcu, w rocznicę rozpoczęcia ludobójstwa na Wołyniu, zrobić pikietę razem ze środowiskami kresowymi przed Sejmem – zapowiada Rzymkowski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że Klub Kukiz’15 w czerwcu ubiegłego roku złożył projekt nowelizacji ustawy o IPN, która umożliwiałaby karanie w Polsce propagowania banderyzmu i podważania zbrodni ludobójstwa na Wołyniu. Jednak PiS zablokowało prace nad projektem m.in. w prezydium Sejmu. Od listopada ub. roku, kiedy Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka przyjęła projekt, leży on w sejmowej „zamrażarce”.

PRZECZYTAJ: Rzymkowski dla Kresów.pl: blokowanie przez PiS ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce ma drugie dno

Jak mówił Kresom.pl Paweł Kukiz, PiS w żaden sposób nie argumentuje swoich działań w tej sprawie. – Nie ma żadnej argumentacji, żadnych argumentów. Nie i koniec. Po prostu kręcenie, kołowanie i ściema jak zawsze – mówił polityk. Nieoficjalnie wiadomo, że za blokowaniem ustawy stoją czołowi politycy PiS, o wyraźnie proukraińskiej orientacji, którzy nie chcą pogorszenia relacji z Ukrainą, co miałoby nastąpić po przyjęciu ustawy o penalizacji banderyzmu.

CZYTAJ TAKŻE: Kukiz dla Kresów.pl: z propagowaniem banderyzmu w Polsce trzeba skończyć raz na zawsze

Kresy.pl / Nasz Dziennik
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    jaro7 :

    A ja nadal pytam dlaczego posłowie Kukiz15 nie mówią o tym w TVPiS i TVN,sa dwa niedzielne programy w tych stacjach gdzie politycy tej partii występują i mogą o tym powiedzieć.Cisza.Mam zamiar oddać ponownie na nich głos ale jak nie będą poruszać tego tematu w mediach elektronicznych to się wstrzymam.