Jednym z głównych celów nowego kanadyjskiego ministra ds. imigracji, uchodźców i obywatelstwa, Marca Mendicino, będzie “zarządzanie przybyciem ponad miliona nowych migrantów” do Kanady. Zadanie to określił w piątek premier Justin Trudeau, publikując list upoważniający, w którym szef rządu opisuje politykę danego resortu.

Treść listu upoważniającego jest przedłużeniem ogólnej polityki rządu z poprzedniej kadencji, obejmującej lata 2015-2019. Jego założenia są także zgodne z postulatami z Liberalnej Partii Kanady z kampanii wyborczej. Trudeau w trakcie swoich rządów określił średnioroczną liczbę przyjmowanych migrantów na 300 tys., podczas gdy w poprzedniej dekadzie średnio każdego roku do Kanady przybywało ok. 250 tys. ludzi.

Rząd Trudeau w ciągu najbliższych trzech lat (2020-2022) zamierza sprowadzić odpowiednio 341, 350 i 360 tys. migrantów, którzy osiedlą się w Kanadzie na stałe. Przyjęta polityka migracyjna kładzie nacisk na “wykwalifikowanych pracowników, którzy przyczynią się do budowania siły Kanady”. Wyzwaniem dla ministerstwa ds. imigracji będzie nie tylko ściągnięcie tych ludzi do kraju, ale także ich integracja oraz związana z tym współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego. Kanada pod względem wydawanych pieniędzy na integrację imigrantów oraz adaptację ich do potrzeb rynku pracy zajmuje pierwsze miejsce na świecie.

Innym wyzwaniem będzie także ocena, w jakim stopniu programy społeczne związane z integracją migrantów spełniają swoje cele. W liście upoważniającym podkreślono potrzebę “rygorystycznego wykorzystania danych”, które uwzględnią m.in. wydatki finansowe rządu federalnego oraz władz samorządu terytorialnego. W przyszłości ma to umożliwić zoptymalizowanie działań w zakresie prowadzenia takich programów.

Partia Justina Trudeau w październiku br. wygrała wybory parlamentarne, choć zanotowała duże straty. Ugrupowanie zdobyło 157 mandatów. To najwięcej spośród wszystkich partii, ale znacznie mniej niż w poprzednich wyborach, w których zdobyła 184 mandaty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według badań z marca 2018 r., oceny polityki imigracyjnej liberalnego rządu Justina Trudeau różnią się w zależności od sympatii politycznych. Wyborcy jego Liberalnej Partii Kanady w większości poparli wysoki poziom imigracji założony przez władze na rok 2018 – 41%. Jednak niewiele mniej – bo 39% zwolenników premiera uznało, że to zbyt wysoki poziom. Tylko 10% uznało, że rząd zdecydował się przyjąć zbyt mało imigrantów. Wśród wyborców głównej siły opozycyjnej – Partii Konserwatywnej zdecydowana większość respondentów – 67% uznała, że Trudeau chce przyjąć zbyt wielu imigrantów, 22% uznało jego plan za odpowiedni, zaś 2% chciało zwiększenia liczby przyjmowanych imigrantów.

Czytaj także: Poważne kłopoty premiera Kanady. Powodem “rasistowskie” zdjęcie z 2001 roku [+FOTO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / cicnews.com / pm.gc.ca / bbc.com

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply