Dziś Dzień Flagi RP

Dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę flagi narodowe nie będą zdejmowane z budynków administracji publicznej i rządowej do końca roku.

Premier Mateusz Morawiecki zarządził, by od dzisiaj do końca roku na wszystkich budynkach administracji publicznej i rządowej wisiały flagi państwowe. – podaje Polska Agencja Prasowa. Inicjatywa premiera ma związek z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości.

Mateusz Morawiecki ogłosił swój pomysł w kwietniu br. na konwencji Zjednoczonej Prawicy. Mówił wówczas, że barwy narodowe „jednoczą Polaków wokół dobra”. W rozmowie z PAP szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk potwierdził, że w sprawie wywieszenia flag narodowych do końca roku na budynkach administracji publicznej i rządowej wydano specjalne rozporządzenie.

„Obchodzimy przez cały rok 100-lecie odzyskania niepodległości, także premier Mateusz Morawiecki namawia, żeby wszyscy wywiesili flagę od 2 maja do ostatniego dnia tego roku” – powiedział Dworczyk.

2. maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiono go w 2004 roku, jest to więc jedno z najmłodszych świąt narodowych. Tego samego dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Polonii. Ma on na celu oddanie szacunku wszystkim Polakom na całym świecie, którzy także mieli swój wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polska flaga w polskim domu po raz kolejny w Solecznikach

Kresy.pl / PAP

Dziś Dzień Flagi RP
Oceń ten artykuł

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz