Dziś Dzień Flagi RP

Dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę flagi narodowe nie będą zdejmowane z budynków administracji publicznej i rządowej do końca roku.

Premier Mateusz Morawiecki zarządził, by od dzisiaj do końca roku na wszystkich budynkach administracji publicznej i rządowej wisiały flagi państwowe. – podaje Polska Agencja Prasowa. Inicjatywa premiera ma związek z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości.

Mateusz Morawiecki ogłosił swój pomysł w kwietniu br. na konwencji Zjednoczonej Prawicy. Mówił wówczas, że barwy narodowe „jednoczą Polaków wokół dobra”. W rozmowie z PAP szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk potwierdził, że w sprawie wywieszenia flag narodowych do końca roku na budynkach administracji publicznej i rządowej wydano specjalne rozporządzenie.

“Obchodzimy przez cały rok 100-lecie odzyskania niepodległości, także premier Mateusz Morawiecki namawia, żeby wszyscy wywiesili flagę od 2 maja do ostatniego dnia tego roku” – powiedział Dworczyk.

2. maja jest Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Ustanowiono go w 2004 roku, jest to więc jedno z najmłodszych świąt narodowych. Tego samego dnia obchodzony jest także Światowy Dzień Polonii. Ma on na celu oddanie szacunku wszystkim Polakom na całym świecie, którzy także mieli swój wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Historycznie polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych.

CZYTAJ TAKŻE: Polska flaga w polskim domu po raz kolejny w Solecznikach

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply