Sekretarz Generalny NATO rozważa różne warianty. Polska nie blokuje z góry żadnych rozwiązań. Jesteśmy otwarci na różne opcje, akceptowalne dla sojuszników – oświadcza MSZ w odpowiedzi na zapytanie portalu Kresy.pl ws. wypowiedzi szefa MSZ nt. możliwości obejścia węgierskiego weta w komisji NATO-Ukraina. „Polska ma nadzieję, że strona ukraińska rozwieje obawy wyrażane przez sojuszników”.

W ubiegłym tygodniu, jak informowaliśmy, szef MSZ Jacek Czaputowicz, po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO w Brukseli powiedział w kontekście blokowania przez Węgry posiedzeń komisji NATO-Ukraina, że trzeba znaleźć możliwości przeprowadzania „mniej formalnych” spotkań.

– Pewnie znajdziemy wyjście, inny, mniej formalny format, żeby Ukraińcy mogli uczestniczyć w tej dyskusji – powiedział Czaputowicz. Jego wypowiedź była szeroko przytaczana i cytowana przez ukraińskie media. W związku z tym, portal Kresy.pl zwrócił się do MSZ o skomentowanie sytuacji i przedstawienie oficjalnego stanowiska w sprawie.

Tydzień temu Budapeszt zablokował już trzecie posiedzenie komisji NATO-Ukraina. Poprzednio Węgry zablokowały posiedzenie komisji NATO-Ukraina w lutym br. W marcu br. minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto poinformował o zamiarze zablokowania udziału prezydenta Ukrainy w lipcowym szczycie NATO w Brukseli.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Weto Węgier, które konsekwentnie od miesięcy bojkotują Ukrainę na forum międzynarodowym z powodu nowej ukraińskiej ustawy oświatowej, a także projektów ustawy językowej, jest podyktowane ochroną interesów Węgrów żyjących na „węgierskich kresach wschodnich”. Mówił o tym wielokrotnie Minister Peter Szijjarto, a także inni węgierscy politycy, których zdaniem prawa mniejszości narodowych w zakresie szkolnictwa w języku ojczystym czy posługiwaniu się nim są poważnie zagrożone. Stąd wypowiedź ministra Czaputowicza przytaczano na Ukrainie w kontekście próby obejścia węgierskiego weta celem umożliwienia Ukrainie bliższej współpracy z NATO.

Portal Kresy.pl zapytał kilka dni temu, jakie jest oficjalne stanowisko MSZ w tej kwestii w kontekście wypowiedzi ministra Czaputowicza i czy Polska rzeczywiście chce „obejść” weto Węgier, umożliwiając Ukrainie dalsze prace z przedstawicielami NATO. Zapytaliśmy też, czy kwestia komisji NATO-Ukraina była konsultowana z Ukrainą, Węgrami czy jakimiś innymi państwami, a także dlaczego MSZ nie wspiera Węgier w ich staraniach odnośnie ochrony praw Węgrów na Ukrainie, które według rządu w Budapeszcie nie są respektowane, a wręcz ograniczane – co odnosi się także do polskiej mniejszości.

W odpowiedzi otrzymanej z Biura Prasowego MSZ napisano, że „stanowisko Polski ws. Ukrainy pozostaje bez zmian”, a Warszawa konsekwentnie wspiera rząd w Kijowie w kwestii integracji euro-atlantyckiej.

„Polska uznaje prawo Ukrainy, tak jak każdego państwa, do swobodnego wyboru kierunków polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Od lat konsekwentnie wspieramy integrację Ukrainy ze strukturami euro-atlantyckimi, kierując się swoimi interesami bezpieczeństwa oraz dążeniem do wzmocnienia stabilności regionalnej. Sprzyjamy wdrażaniu na Ukrainie standardów zachodnich, w tym standardów NATO w siłach zbrojnych i sektorze bezpieczeństwa. Implementacja zobowiązań wynikających ze współpracy z NATO jest w naszej ocenie istotną częścią wysiłków reformatorskich rządu w Kijowie oraz przyczynia się do zwiększenia odporności Ukrainy na zewnętrzne zagrożenia, w tym tworzone przez Rosję. Bacznie przyglądamy się, jak rząd w Kijowie wprowadza reformy i implementuje standardy NATO w tych obszarach” – czytamy w odpowiedzi resortu dyplomacji.

W tym kontekście polskie MSZ podkreśla znaczenie „spotkań na wysokim szczeblu politycznym” w formacie NATO-Ukraina. „Ważnym mechanizmem przeglądu i wytyczania kierunków współpracy NATO-Ukraina są z reguły spotkania „na szczycie”, czyli na wysokim szczeblu politycznym” – oświadcza MSZ, licząc, że do szczytu NATO Ukraina „rozwieje obawy wyrażane przez sojuszników” i uda się znaleźć rozwiązanie:

„W kontekście przygotowań do lipcowego spotkania liderów w Brukseli Polska ma nadzieję, że strona ukraińska rozwieje obawy wyrażane przez sojuszników. Liczymy, że uda się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie, które otworzy drzwi do potwierdzenia znaczenia współpracy NATO-Ukraina w należytej formie” .

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Na koniec, w kontekście innego formatu, o którym mówił Czaputowicz zaznaczono, że generalnie rozważane są „różne warianty”. Zapewniono też, że „Polska nie blokuje z góry żadnych rozwiązań”.

„Sekretarz Generalny NATO rozważa różne warianty, które są konsultowane w gronie sojuszniczym w Kwaterze Głównej NATO. Jako konstruktywny członek Sojuszu, Polska nie blokuje z góry żadnych rozwiązań. Jesteśmy otwarci na różne opcje, akceptowalne dla sojuszników” – oświadcza MSZ.

Kresy.pl




Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Dwa czynniki pozbawione logiki dla polskiej racji stanu (paranoiczna rusofobia, status wasala wobec usa) i mamy na nieszczęście dla naszego kraju kolejne polskojęzyczne nierządy. Ci kretyni doskonale rozumieją, że połączenie sił z ZAWSZE Nam sprzyjającymi Węgrami i totalna walka oraz izolacja z ZAWSZE Nam wrogą dziczą banderowską jest najbardziej korzystną opcją, jednakże pan zza oceanu nie pozwala i nakazuje bezgranicznie wspierać morderczy motłoszek. Zdradziecki p.o. zapłaciło za to klęską, czas na butnych wyznawców nawiedzonego. Brak znajomości historii i niewyciąganie odpowiednich wniosków zawsze drogo kosztuje. Jak już ktoś na forum powiedział: „pis po jedno ZŁO”.

 2. UPAdlina
  UPAdlina :

  Widać, że pan i władca z faszyngtonu nakazał swoim pacynkom w W-wie, żeby wbrew piastowanym przez siebie stanowiskom reprezentowały interesy nazistowskiej bander-ukrainy, które to interesy są rozbieżne z polskim interesem i szkodliwe dla polskiej racji stanu. Na wymioty mi się zbiera, jak patrzę na takie indywidua jak ten klown el-chaputo, czy inne jego odpowiedniki w anty-polskich „polskich” (banderowskich) władzach. Tfu!

 3. Avatar
  gotan :

  „W kontekście przygotowań do lipcowego spotkania liderów w Brukseli Polska ma nadzieję, że strona ukraińska rozwieje obawy wyrażane przez sojuszników. Liczymy, że uda się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie, które otworzy drzwi do potwierdzenia ..” Czyli masło maślane…Banderlandia w wysokim stopniu kwitnie wśród matołków PiSowskich w każdym z ministerstw…..Na to wszystko trzeba „kijów samobijów”…które popędzą tych zdrajców w otchłań bajki pt.”Kije samobije”…Kumacie?