Specjalny wysłannik Chin Li Hui uda się 15 maja do Rosji, Niemiec, Polski, Ukrainy i Francji, aby wziąć udział w konsultacjach w sprawie rozwiązania wojny rosyjsko-ukraińskiej. Poinformował o tym w piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

Jak przekazał portal Hindustantimes, specjalny wysłannik Chin Li Hui uda się 15 maja do Rosji, Niemiec, Polski, Ukrainy i Francji, aby wziąć udział w konsultacjach w sprawie rozwiązania wojny rosyjsko-ukraińskiej. Poinformował o tym w piątek rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin.

„15 maja specjalny przedstawiciel chińskiego rządu do spraw euroazjatyckich Li Hui uda się na Ukrainę, do Polski, Francji, Niemiec i Rosji, aby z każdą z tych stron przedyskutować polityczne rozwiązanie kryzysu ukraińskiego” – powiedział na konferencji prasowej.

Według chińskiego dyplomaty Pekin stale uważnie obserwuje sytuację na Ukrainie i stara się brać aktywny udział w procesie pokojowego uregulowania sytuacji kryzysowej w tym kraju. Przypomniał, że Chiny zamierzają przestrzegać czterech zasad dotyczących konfliktu ukraińskiego przedstawionych przez chińskiego prezydenta Xi Jinpinga (poszanowanie suwerenności, przestrzeganie Karty Narodów Zjednoczonych, uwzględnianie interesów każdej ze stron oraz stosowanie pokojowych metod rozwiązania konfliktu).

Li, płynnie mówiący po rosyjsku, który przez 10 lat był ambasadorem Chin w Rosji, od 2019 roku jest specjalnym wysłannikiem Pekinu do spraw euroazjatyckich.

Wizyta Li odbędzie się kilka dni po wizycie chińskiego ministra spraw zagranicznych Qin Ganga w Europie w tym tygodniu, po spotkaniach z odpowiednikami z Niemiec, Francji i Norwegii.

Minister spraw zagranicznych Chin Qin Gang spotkał się w poniedziałek z ambasadorem USA w Pekinie Nicholasem Burnsem. Wyraził opinię, że USA muszą  zmienić politykę wobec Tajwanu i przestać podważać politykę jednych Chin.

Stosunki między dwoma największymi gospodarkami świata pogorszyły się w ubiegłym roku, gdy ówczesna przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi złożyła oficjalną wizytę na Tajwanie. W odpowiedzi Pekin ograniczył formalne kanały komunikacji ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. na poziomie wojskowym – przypomina Reuters.

Napięcie między mocarstwami zaczęło opadać w listopadzie 2022 r., kiedy przywódcy ChRL i USA – Xi Jinping i Joe Biden – spotkali się na szczycie państw G20 w Indonezji i zadeklarowali potrzebę dialo

Kresy.pl/Hindustantimes

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply