W ubiegłym tygodniu, Komitet na rzecz Odpowiedzialnej Polityki Zagranicznej (CRFP), grupa dążąca do zwiększenia nadzoru Kongresu USA nad amerykańskimi interwencjami militarnymi za granicą, opublikował wyniki sondażu, który wykazał szerokie poparcie amerykańskiej opinii publicznej dla odzyskania przez Kongres swoich konstytucyjnych prerogatyw w dziedzinie polityki zagranicznej.

Badane wykazało, że Amerykanie są „w dużej mierze sceptycznie nastawieni do praktyczności lub korzyści wynikających z interwencji zbrojnej za granicą, w tym zarówno do fizycznego zaangażowania armii amerykańskiej, jak i do pomocy wojskowej w formie funduszy lub sprzętu „.

Wyniki pokazują, że 86,4 proc. ankietowanych uważa, że amerykańskie wojsko powinno być wykorzystywane tylko jako ostateczna instancja. 57 proc. badanych jest zdania, że amerykańska pomoc wojskowa dla obcych krajów przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Ten ostatni punkt widzenia „znacząco się zwiększa”, gdy mowa o takich krajach, jak Arabia Saudyjska, przy czym 63,9 procent twierdzi, że pomoc wojskowa – w tym pieniądze i broń – nie powinna być udzielana takim krajom.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prawie 71 proc. badanych twierdzi, że Kongres powinien uchwalać przepisy, które ograniczałyby działania wojskowe za granicą. Wskazano na trzy konkretne sposoby ograniczenia wojskowego interwencjonizmu przez Kongres – wymóg „jasno określonych celów w celu autoryzacji zaangażowania wojskowego” (78,8 proc); wymóg, aby Kongres „nadzorował, jak i ponosił odpowiedzialności za to, gdzie stacjonują wojska” (77 proc.); wymóg, aby „każde finansowanie lub darowizna sprzętu dla obcego kraju były związane z zobowiązaniem tego kraju do przestrzegania postanowień Konwencji Genewskiej” (84,8 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie przez instytut badawczy J. Wallin Opinion Research.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kłamstwa i pół-prawdy będą przyczyną nowej wojny z Iranem?

Kresy.pl / The Nation
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz