Senator Elizabeth Warren z Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA uważa, że Pentagon powinien przeprowadzić śledztwo ws. Elona Muska i jego firmy SpaceX w związku decyzją miliardera o wyłączenia łączności satelitarnej Starlink u wybrzeży Krymu, aby udaremnić ukraiński atak na rosyjską marynarkę wojenną w Sewastopolu.

Amerykańska senator z Partii Demokratycznej, Elizabeth Warren, domaga się śledztwa w sprawie SpaceX po tym, jak szef firmy, Elon Musk przyznał, że zablokował dostęp do sieci Starlink Ukraińcom, gdy chcieli przeprowadzić atak na rosyjskie okręty wojenne w pobliżu Krymu.

„Kongres musi zbadać, co tu się stało i czy posiadamy adekwatne narzędzia, by upewnić się, że polityka zagraniczna prowadzona jest przez rząd, a nie przez jednego miliardera” – oświadczyła w poniedziałek Warren, która należy do Komisji Sił Zbrojnych Senatu USA.

Senator powiedziała też, że będzie domagać się, aby Departament Obrony USA dokonał przeglądu swoich relacji z firmą Muska.

Przewodniczący Komisji Sił Zbrojnych Izby Reprezentantów, kongresmen Jack Reid wyraził zaniepokojenie tą kwestią. Zaznaczył, że rządy krajowe tradycyjnie kontrolowały satelity, a władze decydowały, co z nimi zrobić.

Musk miałby znaleźć wśród dyrektorów technologicznych, którzy w środę mają spotkać się za zamkniętymi drzwiami z amerykańskimi senatorami na Kapitolu.

Jak wcześniej poinformowała stacja CNN, w 2022 roku Elon Musk potajemnie nakazał swoim inżynierom wyłączyć satelitarną sieć internetową Starlink w pobliżu Krymu, by w ten sposób udaremnić ukraiński atak na bazę rosyjskiej marynarki wojennej w Sewastopolu. Powodem miały być obawy Muska, że Rosja może podjąć za to działania odwetowe, z użyciem broni jądrowej. Stacja powołuje się na fragment nieopublikowanej jeszcze biografii Elona Muska, napisanej przez amerykańskiego dziennikarza i pisarza Waltera Isaacsona, w której opisano tę sprawę.

Autor pisze, że gdy ukraińskie drony podwodne z materiałami wybuchowymi zbliżyły się do rosyjskiej floty, „utraciły łączność i zostały wyrzucone na brzeg przez morze”.

Data domniemanego udaremnionego ataku na rosyjską flotę w Sewastopolu nie została podana. Wyraźnie przywołuje jednak na myśl sytuację sprzed blisko roku. Przypomnijmy, że we wrześniu 2022 roku w sieci pojawiły się doniesienia o morskim bezzałogowcu, który miał zostać znaleziony na plaży w rejonie Sewastopola na Krymie. Według części źródeł, pojazd znaleziono niedaleko wejścia do portu, w rejonie użytkowanym przez rosyjskie okręty wojenne. Zdaniem analityków, mógł to być prototyp drona-samobójcy, przekazany Ukrainie. W podobnym czasie sfilmowano też moment silnej eksplozji na Morzu Czarnym. Miała ona zostać spowodowana zniszczeniem drona.

Przeczytaj więcej: Tajemniczy morski dron spod Sewastopola na Krymie [+FOTO]

Ostatnio Elon Musk zareagował na doniesienia mediów ws. wyłączenia łączności satelitarnej Starlink u wybrzeży Krymu, aby udaremnić ukraiński atak na rosyjską marynarkę wojenną w Sewastopolu. Oznajmił, że nie wyłączył połączenia, a jedynie odrzucił wniosek Ukrainy o jego aktywację w regionie. „W omawianych regionach nie aktywowano funkcji Starlink. SpaceX niczego nie dezaktywowało” – napisał Musk.

Bloomberg / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    „Kongres musi zbadać, co tu się stało i czy posiadamy adekwatne narzędzia, by upewnić się, że polityka zagraniczna prowadzona jest przez rząd, a nie przez jednego miliardera” – oświadczyła w poniedziałek Warren” – dziwne pojęcie o tym czym jest “polityka zagraniczna” ma ta baba skoro uważa za nią działania wojenne innego kraju. Poza tym należy przypomnieć typowe dla banderowców chamstwo którym ówczesny ambasador w Niemczech a późniejszy wiceminister MSZ Ukrainy, niejaki Melnyk popisał się wobec Elona Muska ponieważ ten jesienią lub zimą (nie pamiętam) ub. roku powiedział, że nie będzie już płacił za Starlinki dla Ukrainy bo wydał na to wystarczająco dużo. Najzabawniejsze w tym wszystkim było to, że oprócz chamskich odzywek ten banderowski “dyplomata” zagroził Muskowi, że Ukraińcy nie będą kupować samochodów Tesla.