Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski spotkał się z dwupartyjną delegacją amerykańskich kongresmenów. Jednym z tematów dyskusji były potrzeby obronne ukraińskiej armii.

Według służby prasowej Biura Prezydenta Ukrainy Zełenski szczegółowo poinformował delegację amerykańską o sytuacji na linii frontu i priorytetowych potrzebach ukraińskich sił obronnych. W tym kontekście omówiono kluczowe obszary dalszej amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w obszarze bezpieczeństwa i obronności, jak to ujął portal ukraińskiego tygodnika “Dzerkało Tyżnia”.

“Poinformowałem kongresmenów o sytuacji na linii frontu, o bardzo udanym użyciu amerykańskich ATACMSów przekazanych niedawno naszym siłom obronnym. Oczywiście rozmawialiśmy także o kwestiach dalszego wsparcia militarnego i budżetowego” – podkreślił prezydent, który nie ukrywał, że Ukraina oczekuje także bezpośredniego zastrzyku finansowego, w sytuacji, gdy w projekcie nowego budżetu państwa założono przeznaczenie wszystkich jego przychodów na wydatki związane z obroną narodową.

W tym kontekście podkreślono znaczenie złożenia przez prezydenta USA Josepha Bidena wniosku budżetowego do Kongresu o sfinansowanie kosztów pomocy dla Ukrainy, obejmującej zapewnienie pomocy budżetowej i wojskowej. Jak na razie nie jest to pewne w związku z faktycznym stanem prowizorium budżetowego w USA.

Jeszcze miesiąc temu prezydent Ukrainy twierdził, że “Amerykanie podjęli historyczną decyzję o wspólnej produkcji broni i systemów obronnych, w tym obrony powietrznej. To jest coś, co do niedawna było absolutną fantazją, ale stanie się rzeczywistością”. Jak mówił wówczas Amerykanie będzą “współpracować, aby Ukraina wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi wyprodukowała niezbędną broń”. Na razie brak dokładniejszych informacji o planach czy rozpoczęciu tego rodzaju kooperacji.

Z kolei brytyjskie media podały na początku bieżącego miesiąca, że Londyn w zasadzie wyczerpał już swoje możliwości w zakresie udzielania Ukrainie pomocy wojskowej.

zn.ua/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply