Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał decyzję USA o wspólnej produkcji broni i systemów obronnych z Ukrainą “historyczną”.

„Amerykanie podjęli historyczną decyzję o wspólnej produkcji broni i systemów obronnych, w tym obrony powietrznej. To jest coś, co do niedawna było absolutną fantazją, ale stanie się rzeczywistością” – powiedział Wołodymyr Zełenski. „Będziemy współpracować, aby Ukraina wspólnie ze Stanami Zjednoczonymi wyprodukowała niezbędną broń” – podkreślił.

Zełenski stwierdził, że długoterminowe porozumienie stworzy miejsca pracy i nową bazę przemysłową na Ukrainie.

„To była bardzo ważna wizyta w Waszyngtonie, bardzo ważne są jej rezultaty” – powiedział Zełenski.

Zełenski powiedział, że Ministerstwo Przemysłu Strategicznego, które nadzoruje produkcję broni na Ukrainie, podpisało umowy o współpracy z trzema stowarzyszeniami, zrzeszającymi ponad 2 tys. amerykańskich firm z branży obronnej, w sprawie przyszłych ewentualnych prac na Ukrainie.

„Przygotowujemy się do stworzenia nowego ekosystemu obronnego ze Stanami Zjednoczonymi, aby produkować broń w celu wzmocnienia wolności i wspólnej ochrony życia” – powiedział Zełenski, nie ujawniając więcej szczegółów.

Zełenski zapowiedział już, że w Kijowie wkrótce odbędzie się międzynarodowe forum produkcji broni, na które zaproszą firmy z ponad 20 krajów.

CZYTAJ TAKŻE: Brytyjska firma zbrojeniowa będzie produkować haubice na Ukrainie

Jak informowaliśmy, według „Financial Times” administracja prezydenta USA Joe Bidena podjęła decyzję, by przekazać Ukrainie taktyczne rakiety balistyczne ATACMS jeszcze przed wizytą ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego. Uznano jednak, że nie zostanie to ogłoszone publicznie.

„FT” powołuje się na swoje źródła w kręgach rządowych w Waszyngtonie. Jedno z nich twierdzi, że rzekomej decyzji władz USA nie podano do wiadomości, żeby uniknąć zdradzania Rosjanom jakichkolwiek informacji, które mogłyby sprawić, że odsuną swoje linie zaopatrzeniowe dalej od frontu.

Według tych informacji, Amerykanie wyślą rakiety ATACMS na Ukrainę w najbliższym czasie, początkowo w małych ilościach.

Sekretarz prasowa Białego Domu Karin Jean-Pierre została zapytana o te doniesienia podczas piątkowego briefingu. “Nie potwierdzam krążących doniesień. Prezydent Joe Biden mówił już kilka razy, że transfer ATASMS nie jest wykluczony w przyszłości. Nie mam jednak żadnych nowych informacji w tej sprawie” – powiedziała.

Jak dodała, podczas spotkania Joe Bidena z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim amerykański prezydent wysłał światu mocny sygnał, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać Kijów. Jej zdaniem, świadczy o tym nowy pakiet amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: “Chcemy, by nasz kraj stał się największym producentem broni w Europie” – deklaruje ukraiński minister

Kresy.pl / pravda.com.ua / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply