Zgoda Republikanów na przyjęcie pakietu prezydenta Joe Bidena, łączącego pomoc dla Ukrainy ze środkami na przeciwdziałanie kryzysowi migracyjnemu na południowej granicy USA, staje się coraz mniej prawdopodobna. Ma to związek m.in. tym, że Donald Trump chce uczynić kwestię imigracji kluczowym elementem swojej kampanii wyborczej.

Według źródeł PAP, maleją szanse na przyjęcie przez Kongres USA środków na wsparcie Ukrainy, choć rozważane są różne pomysły. Lider Republikanów w Senacie USA Mitch McConnell wyraził wątpliwość, czy w obliczu nacisków ze strony Donalda Trumpa partia powinna poprzeć negocjowaną od miesięcy ustawę wiążącą pomoc dla Ukrainy z pomocą dla Izraela i Tajwanu oraz z reformami imigracyjnymi, mającymi pomóc w zabezpieczeniu granicy z Meksykiem. Ta ostatnia kwestia odgrywa główną rolę w kampanii Trumpa.

McConnell, jeden z najbardziej proukraińskich kongresmenów uważa, że opuszczenie Ukrainy będzie mieć fatalne skutki i otworzy Rosji drogi do zwycięstwa. Stąd tygodniami namawiał innych Republikanów, by przyjąć oferowane przez Demokratów ustępstwa w sprawie ograniczenia imigracji w zamian za środki na pomoc dla Kijowa.

 

Jednak w środę na zamkniętym spotkaniu republikańskich senatorów polityk miał stwierdzić, że „polityka wokół tego się zmieniła”. Jako powód miał wskazać stanowisko Trumpa, który lobbuje przeciwko przyjęciu reform na rzecz wzmocnienia południowej granicy USA, chcąc uczynić z kryzysu migracyjnego główny punkt swojej kampanii wyborczej przed listopadowymi wyborami prezydenckimi. „Nie chcemy zrobić niczego, co mogłoby go osłabić” – miał powiedzieć McConnell.

Tego samego dnia lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer mówił, że negocjacje w sprawie ustawy są bliskie finału. Jednak w obliczu zwrotu u Republikanów, projekt stanął pod znakiem zapytania, podobnie jak dalsze wsparcie USA dla Ukrainy.

Jednocześnie, administracja prezydenta Joe Bidena wykorzystała już właściwie wszystkie dostępne środki na wsparcie Ukrainy. Biały Dom oświadcza, że bez uchwalenia dodatkowych funduszy przez Kongres nie jest w stanie dalej jej wspierać. Amerykański rząd zaznacza też, że przez wstrzymanie dostaw uzbrojenia z USA Ukraińcy są zmuszeni oszczędzać amunicję.

Republikańskie źródło PAP w Senacie uważa, że w obecnej sytuacji zwolennicy dalszego wspierania Ukrainy opowiadają się za osobnym przegłosowaniem mniejszego pakietu, obejmującego tylko pomoc wojskową dla Kijowa. Przypomnijmy, że Biden chciał też przeznaczyć prawie 12 mld dolarów na uchronienie ukraińskiego budżetu przed zapaścią. Nie jest jednak jasne, czy takiej inicjatywy nie zablokują najbardziej sceptyczni wobec wspierania Ukrainy republikańscy kongresmeni z Izby Reprezentantów.

W piątek spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson (Partia Republikańska) ocenił w liście do kongresmenów, że negocjowany w Senacie pakiet łączący środki na pomoc dla Ukrainy z reformami imigracyjnymi nie ma szans przegłosowania w Izbie. Zapowiedział zarazem rychłe głosowanie w sprawie impeachmentu szefa Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Alejandro Mayorkasa, odpowiedzialnego za sytuację na granicy.

Przeczytaj: Kryzys migracyjny w USA. Gubernator: Teksas przejmuje ochronę granicy, administracja Bidena zawiodła

Interia.pl / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply