Słowacja zakupi od Izraela 17 zestawów radarów średniego i bliskiego zasięgu do ochrony przestrzeni powietrznej – poinformował w czwartek portal Pravda.

Jak poinformował w czwartek portal Prava, Słowacja zakupi od Izraela 17 zestawów radarów średniego i bliskiego zasięgu do ochrony przestrzeni powietrznej. Izraelska propozycja dotyczy 17 stacji radiolokacyjnych: sześciu ELM-2084MS, pięciu ELM-2084S i sześciu ELM-2138M.

Propozycja została w środę zaaprobowana przez rząd i potwierdzona przez ministra obrony. Umowa ma zostać zawarta przez Ministra Obrony Narodowej do 31 marca 2021 roku po negocjacjach i zatwierdzeniu części finansowej przez Ministerstwo Finansów. Oczekuje się, że radary będą kosztować 148,2 mln euro.

„Jest to najkorzystniejsza oferta finansowa i jednocześnie spełnia wszystkie wymagania techniczne i parametry” – ocenił ofertę izraelską. Radary są kompatybilne z systemami NATO. Zwrócił również uwagę, że wynikająca z tego cena była niższa od szacowanej wartości umowy „Aż 35 procent tej kwoty pozostanie w słowackim przemyśle obronnym” – podkreślił.

Zakupione radary zastąpią 24 sztuki, produkcji radzieckiej i czechosłowackiej: P-37MSK, ST-68MSK, PRW-17, RL-4AM.

Jeśli do końca marca nie zostanie osiągnięte porozumienie, Ministerstwo Obrony Słowacji będzie negocjowało z rządem Wielkiej Brytanii, a następnie ewentualnie z rządem Republiki Francuskiej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Radary tego samego producenta (dokładnie trójwspółrzędne stacje radiolokacyjne ELTA ELM-2084) zakupiły wcześniej Węgry. 11 grudnia o transakcji poinformował Gaspar Maroth, komisarz węgierskiego rządu ds. rozwoju obronności. Wartość oraz liczba zamówionych urządzeń nie zostały ujawnione. Maroth podkreślił jedynie, że kontrakt jest większy niż czeskie zamówienie na radary ELM-2084 z 2019 roku, obejmujące 8 jednostek i posiadające wartość 125 mln dolarów.

Również podczas prac nad przeciwlotniczym systemem rakietowo-artyleryjskim (PSR-A) najkrótszego zasięgu Pilica zostaną wykorzystane radary ELM-2106NG z Izraela. Wcześniej rozpatrywane do tego zadania były polskie radary.

Kresy.pl/Spravy.Pravda.sk

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply