W piątek dowódca węgierskich sił zbrojnych Ferenc Korom podpisał kontrakt z koncernem Rheinmetall Canada. Dotyczy on dostaw trójwspółrzędnych stacji radiolokacyjnych ELTA ELM-2084, które są wykorzystywane m.in. w systemie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Żelazna Kopuła. Mają one zastąpić radary rosyjskie, które są nadal stosowane. Dostawy powinny rozpocząć się w przyszłym roku.

O zawarciu umowy 11 grudnia poinformował Gaspar Maroth, komisarz węgierskiego rządu ds. rozwoju obronności. Wartość oraz liczba zamówionych urządzeń nie zostały ujawnione. Maroth podkreślił jedynie, że kontrakt jest większy niż czeskie zamówienie na radary ELM-2084 z 2019 roku, obejmujące 8 jednostek i posiadające wartość 125 mln dolarów – informuje portal „Hungary Today”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Umowa jest częścią programu modernizacji obrony przeciwlotnicze. W jego ramach Węgry zamówiły 1 grudnia 2020 roku system obrony powietrznej krótkiego zasięgu NASAMS 2, mający zastąpić posowieckie wyrzutnie 2K12 Kub.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Radary ELTA ELM-2084 mają zastąpić w latach 2021-2023 przestarzałe, posowieckie stacje radiolokacyjne P-37, PRW-17 oraz ST-68U.

Mimo, że kontrakt z Węgrami został zawarty przez Rheinmetall Canada, który produkuje stacje na licencji, węgierskie egzemplarze zostaną dostarczone z Izraela przez spółkę ELTA.

Wielofunkcyjne radiolokatory EL/M-2084 posiadają na wyposażeniu anteny z aktywnym skanowaniem elektronicznym (AESA), które bazują na azotku galu. Rheinmetall Defence podkreśla, że są zdolne do obserwacji sektorowej (w azymucie 120 stopni) oraz dookólnej, w zależności od trybu pracy, który zostanie wybrany. Według producenta maksymalny zasięg wykrywania celów powietrznych przez radar typu MMR wynosi nawet 250 km. Do ich transportu używane są samochody ciężarowe.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że we wrześniu bieżącego roku rząd Węgier podpisał umowę o wartości ponad 2 miliardów euro z niemieckim koncernem zbrojeniowym Rheinmetall AG na zakup 218 wozów bojowych Lynx KF41.

Zobacz także: Izrael dostarcza armii USA pierwsze baterie systemu Żelazna Kopuła

hungarytoday.hu / israeldefense.co.il / budapesttimes.hu / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz