Na Górnym Śląsku rusza kampania społeczna #ŚląskaPamięćPL, organizowana przez Koalicję Polski Śląsk. Jej celem jest przeciwstawienie się zakłamywaniu historii Śląska i kwestionowaniu polskiego dziedzictwa historycznego regionu oraz „przywracanie prawdziwej, śląskiej pamięci historycznej”.

W czwartek w Katowicach zostanie zainaugurowana kampania społeczna #ŚląskaPamięćPL, za którą odpowiada komitet organizacyjny Koalicji Polski Śląsk.

„Obecnie, w debacie publicznej o śląskiej historii dominuje rewizjonizm historyczny, kwestionujący polskie dziedzictwo Śląska i zniesławiający pamięć Ślązaków, którzy poświęcili swoje życie w walce o polskość regionu” – podkreślają organizatorzy. Zwracają uwagę, że „ta narracja nie wynika z badań naukowych, ale z ideologicznej niechęci do polskości”.

Przeczytaj: „Jesteśmy Ślązakami, Jesteśmy Polakami”. Na Śląsku powstaje Koalicja Polski Śląsk

„Nie zgadzamy się na dalsze zakłamywanie historii Śląska. Dlatego zaczynamy kampanię społeczną pod hasłem #ŚląskaPamięćPL, której celem jest przywracanie prawdziwej, śląskiej pamięci historycznej” – piszą organizatorzy.

Jak zapowiadają, swoje działania zaczną w sieci, ale planują również inne formy upowszechniania wiedzy o dziejach Śląska. Szczególnie w kontekście zbliżających się obchodów stuleci trzech kolejnych Powstań Śląskich.

Dziś w południe w Klubie Marchołt przy ulicy Warszawskiej w Katowicach odbędzie się konferencja prasowa, na której zostaną przedstawione szczegóły kampanii #ŚląskaPamięćPL. Zaprezentowane zostanie też oficjalne logo projektu, którym będzie graficzna wizualizacja płaskorzeźby Orła Szukalskiego. Zdobiła ona Gmach Urzędów Niezespolonych w Katowicach i została zniszczona przez Niemców w 1939 roku.

Przeczytaj także: Piotr Spyra dla Kresów.pl: nie możemy pozwolić, żeby Śląsk był kojarzony z RAŚ

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply