Na Górnym Śląsku rozpoczęto tworzenie Koalicji Polski Śląsk. To odpowiedź na powstanie Śląskiej Partii Regionalnej, zdominowanej przez środowiska ślązakowskie.

W poniedziałek w Katowicach dziesięć stowarzyszeń i środowisk działających w województwach śląskim i opolskim poinformowało o rozpoczęciu tworzenia Koalicji Polski Śląsk. Według inicjatorów, ta nowa inicjatywa społeczna będzie miała charakter federacji, otwartej dla wszystkich akceptujących deklarację programową Polskiego Śląska, opartą na haśle „Jesteśmy Ślązakami, Jesteśmy Polakami”. Głównym inicjatorem powołania koalicji jest Piotr Spyra, samorządowiec i były wicewojewoda śląski.

W założeniu Koalicja ma mieć charakter ponadregionalny i obejmować swoim zasięgiem trzy województwa położone w granicach historycznego Dolnego i Górnego Śląska.

Inicjatorzy Koalicji zaznaczają, że na Śląsku tożsamość regionalna odgrywała i odgrywa dużą oraz pozytywną rolę.

„Dzisiaj jednak często wiąże się ona z nieprawdziwym stereotypem, który łączy śląskość z odrębnym etnosem i przeciwstawia ją Polsce i polskości. Tymczasem wielu mieszkańców regionu, czuje potrzebę utożsamiania się ze swoją małą ojczyzną, ale nie widzi dla siebie miejsca w tej, wąsko pojmowanej, zideologizowanej i fałszywej wizji śląskiej tożsamości” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu. Przedstawiono też projekt deklaracji, w którym wymieniono cztery główne punkty – postulaty ideowe organizacji:

1. Śląska tożsamość regionalna nie jest zaprzeczeniem polskiej tożsamości narodowej. Te dwa poziomy zakorzenienia wzajemnie się uzupełniają. „Jestem Ślązakiem, jestem Polakiem” – pod tym zdaniem podpisać by się mogło wielu mieszkańców naszej ziemi, a my traktujemy je jako motto dla swojego działania. Naszą inicjatywę współtworzą zarówno rdzenni Ślązacy, jak i potomkowie Polaków, którzy w różnych momentach dziejowych wrośli w śląski krajobraz kulturowy i dzisiaj stanowią jego istotną część.

2. Chcemy łączyć szacunek dla śląskich tradycji, polskiej historii i chrześcijańskich korzeni naszej kultury z nowoczesnością oraz pracą na rzecz rozwoju wspólnot lokalnych, naszych regionów i Polski.

3. Większość historycznego obszaru Górnego Śląska położona jest na terenie Województw: Opolskiego i Śląskiego. Około połowy terytorium tego drugiego stanowią ziemie historycznie należące do Małopolski. Będziemy szanować tę specyfikę, a małopolskie organizacje, działające w Województwie Śląskim, chcemy uznawać za partnera we wspólnym działaniu dla dobra wspólnego. Nie zapominamy też o Ślązakach tworzących mniejszość polską na Zaolziu, ani o śląskich diasporach w Niemczech, USA i w innych państwach.

4. Działając dla dobra ojczyzn lokalnych, śląskiej ojcowizny i Polski, deklarujemy swoją ponadpartyjność i otwartość na współpracę z ludźmi i środowiskami różnych poglądów.

Jak powiedział Spyra, utworzenie Koalicji Polski Śląsk to odpowiedź na Śląską Partię Regionalną, której władze są zdominowane przez przedstawicieli środowisk ślązakowskich, na czele z Ruchem Autonomii Śląska. Zdaniem Spyry, utworzenie ŚPR spowodowało, że “śląskość stała się opcją polityczną”. Polityk deklaruje, że Polski Śląsk nie zamierza startować w jesiennych wyborach samorządowych.

Przeczytaj: Piotr Spyra dla Kresy.pl: Śląska Partia Regionalna to RAŚ-bis, będzie realizować ich postulaty i cele programowe

Wśród podmiotów, które weszły w skład Polskiego Śląska na tym etapie, są: Akademia Patriotów – Oddział Opolski (Opole), Biało-Czerwone Opole (Opole), Fundacja SPON (Służba Parlamentowi Ojczyźnie Narodowi) (Warszawa), Stowarzyszenie „Henryk Sławik. Pamięć i Dzieło” (Katowice), Instytut Silesia (Katowice), NZS 1980 (Katowice), Pokolenia NZS (Katowice), Ruch Obywatelski „Polski Śląsk” (Katowice), Stowarzyszenie „Pochodnia” (Niemodlin).

Trwają też rozmowy z Odziałem Górali Żywieckich Związku Podhalan oraz Towarzystwem Obrony Zachodnich Kresów Polski.

Przeczytaj: Śląsk, Ślązak, Ślązakowiec…

Czytaj także: Jak ślązakowcy zostają Ślązakami

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply