Znalezione pod Opolem dwa egzemplarze “Biblii brzeskiej” to oryginały z 1563 roku – podkreśla dr Sławomir Marchel, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu. To ważne świadectwo polskości Śląska.

Pod koniec ubiegłego roku w okolicach miejscowości Pokój znaleziono dwa egzemplarze “Biblii brzeskiej”. Obydwa egzemplarze zostały wydrukowane w XVI wieku w Brześciu Litewskim.

Dr Sławomir Marchel, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu przekazał PAP, że wspomniane dwa egzemplarze “Biblii brzeskiej” to oryginały z 1563 roku. Wydano ok. tysiąca jej egzemplarzy, lecz do naszych czasów dotrwało niespełna 140 z nich.

“Wiemy, że w XIX wieku niedaleko miejsca, gdzie znaleziono księgi, działała szkoła protestancka, w której dzieci uczyły się po polsku. Być może nasze egzemplarze Biblii brzeskiej mają jakiś związek z tą szkołą. Istnieje także możliwość, że starodruki były częścią biblioteki książęcej Wittenbergów, którzy mieli swój pałac w Pokoju. Na razie jednak powody i okoliczności, dla których ktoś schował je na poddaszu prywatnego domu, gdzie przetrwały do naszych czasów, nie są nam znane” – podkreśla dr Marchel.

“‘Biblia brzeska’ jest pierwszym przekładem Pisma Świętego na język polski, służącym protestantom, posługującym się tym językiem. Musimy pamiętać, że osobista lektura Biblii jest dla ewangelików jednym z filarów wiary, a więc analfabetyzm był grzechem. Dla Polaków mieszkających na Górnym Śląsku [a więc poza granicami Pierwszej Rzeczypospolitej] i będących protestantami, ‘Biblia brzeska’ była jedyną możliwością spełnienia tego warunku. Na dodatek była ona przetłumaczona piękną polszczyzną, a przy jej tworzeniu pracował zespół biblistów znających trzy języki święte; byli to nie tylko teolodzy dbający o wierność treści, ale i poeci, potrafiący oddać zarówno ‘literę’, jak i ‘ducha’ oryginału” – wskazuje specjalizujący się w literaturze staropolskiej prof. dr hab. Dariusz Chemperek z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Czytaj: Sejm zagłosował za uznaniem “języka śląskiego” za język regionalny

Zobacz także: Śląski historyk dla Kresów.pl: ślązakowcy i banderowcy to środowiska pokrewne sobie ideowo

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply