Nowy konsul honorowy Ukrainy w Katowicach podkreśla, że chce rozwijać relacje polsko-ukraińskie, pomagać społeczności 170 tys. Ukraińców w woj. śląskim i zabiegać „o tych ludzi, którzy chcą pracować w naszym kraju”, działając m.in. na rzecz ułatwień przy zatrudnianiu Ukraińców.
W piątek po południu w Katowicach przy ulicy Kopernika uroczyście otwarto konsulat honorowy Ukrainy. W wydarzeniu wziął udział ukraiński ambasador Andrij Deszczycia.
Konsulem honorowym Ukrainy w Katowicach został dr med. Jarosław Wieczorek, lekarz ginekolog, a także fundator i założyciel Fundacji „In Corpore”, działającej na rzecz zapobiegania wykluczeniu społecznemu. Otrzymał z rąk Deszczycy oficjalne pisma od szefów MSZ Polski i Ukrainy.
– To inicjatywa władz ukraińskich i pana ambasadora Deszczycy – powiedział dr Wieczorek. – W chwili obecnej w samym tylko województwie śląskim przebywa około 170 tysięcy Ukraińców. Pracują tutaj, uczą się. Taka społeczność potrzebuje pewnego rodzaju opieki i możliwości zwrócenia się do instytucji, która może im pomóc.
Przeczytaj także: Ambasador Ukrainy liczy na zmniejszenie udziału polityki historycznej w relacjach polsko-ukraińskich
Zobacz: Klimkin: Ukraińcy w Polsce czują się jak w domu, nie ma sensu mówić o trudnych relacjach
Ambasador Ukrainy podkreślał, że w Polsce Ukraińcy poszukują wsparcia, opieki i informacji, „tak samo jak informacji potrzebują Polacy, którzy chcą współpracować z Ukrainą”. Chwalił też dotychczasową współpracę dr Wieczorka z lekarzami ukraińskimi, m.in. w kwestii rehabilitacji dzieci. Mówił też, że chciałby, by docelowo konsulat honorowy Ukrainy działał w każdym mieście wojewódzkim w Polsce.
Nowy konsul honorowy Ukrainy zapowiada, że jego placówka będzie służyć wsparciu na rzecz nawiązywania kontaktów biznesowych, naukowych czy kulturalnych, a także zbliżania do siebie Polski i Ukrainy. Ze względu na swój, nie będzie ona zajmowała się sprawami administracyjnymi, jednak w razie potrzeby będzie udzielać pomocy obywatelom Ukrainy.
Dr Wieczorem uważa, że Ukraińcy przybywający do Polski mają olbrzymi wpływ na życie gospodarcze naszego kraju.
– Polska jest krajem potrzebującym rąk do pracy. Olbrzymia liczba Ukraińców pracujących w Polsce to niezwykły wręcz zastrzyk dla gospodarki; olbrzymia większość z nich pracuje w sposób oficjalny, formalny, w związku z tym tworzy w pewnym stopniu PKB Polski – podkreślił konsul honorowy Ukrainy w Katowicach. Jego zdaniem, to dla Polaków niezwykle ważne i zadeklarował, że będzie zabiegać „o tych ludzi, którzy chcą pracować w naszym kraju”. Uważa, że należy wprowadzić zmiany na rzecz ułatwienia Ukraińcom dostępu do polskiego rynku pracy i zapowiedział, że będzie działał w tej sprawie. Uważa, że dziś w kwestii emigracji Ukraińcy są w analogicznej sytuacji, jak Polacy przed laty. Zaznaczał też, że od lat współpracuje z Ukraińcami, ma wśród nich wielu przyjaciół i chce przyciągać Ukrainę „na stronę Europy Zachodniej”. Chce też popularyzować Ukrainę wśród polskich firm, chcących nawiązywać relacje biznesowe, jak również wśród samorządów na poziomie współpracy z samorządami ukraińskimi.
– Ukraina jest olbrzymim rynkiem. Polska potrzebuje Ukrainy; potrzebujemy się nawzajem – powiedział konsul honorowy.
W otwarciu konsulatu honorowego Ukrainy w Katowicach wzięli też udział polscy politycy, w tym poseł PO Borys Budka oraz poseł Unii Europejskich Demokratów Michał Kamiński, przedstawiciele samorządu, w tym prezydent Katowic Marcin Krupa, a także ukraińskiego duchowieństwa i społeczności Ukraińców na Górnym Śląsku. Krupa zaznaczył, że Katowice mają długą historię relacji z ukraińskimi regionami.
Dziennikzachodni.pl / portalsamorządowy.pl / Ukrinform / Kresy.pl
oj już niedługo zapłacicie za bratanie się z tymi ukraińskimi oprawcami, oj zapłacicie…
Czytając o beztrosce z jaką rządy II RP traktowały mniejszość ukraińską ,widzę że historia zatacza koło.