Nowy konsul honorowy Ukrainy w Katowicach podkreśla, że chce rozwijać relacje polsko-ukraińskie, pomagać społeczności 170 tys. Ukraińców w woj. śląskim i zabiegać „o tych ludzi, którzy chcą pracować w naszym kraju”, działając m.in. na rzecz ułatwień przy zatrudnianiu Ukraińców.

W piątek po południu w Katowicach przy ulicy Kopernika uroczyście otwarto konsulat honorowy Ukrainy. W wydarzeniu wziął udział ukraiński ambasador Andrij Deszczycia.

Konsulem honorowym Ukrainy w Katowicach został dr med. Jarosław Wieczorek, lekarz ginekolog, a także fundator i założyciel Fundacji „In Corpore”, działającej na rzecz zapobiegania wykluczeniu społecznemu. Otrzymał z rąk Deszczycy oficjalne pisma od szefów MSZ Polski i Ukrainy.

 

– To inicjatywa władz ukraińskich i pana ambasadora Deszczycy – powiedział dr Wieczorek. – W chwili obecnej w samym tylko województwie śląskim przebywa około 170 tysięcy Ukraińców. Pracują tutaj, uczą się. Taka społeczność potrzebuje pewnego rodzaju opieki i możliwości zwrócenia się do instytucji, która może im pomóc.

Przeczytaj także: Ambasador Ukrainy liczy na zmniejszenie udziału polityki historycznej w relacjach polsko-ukraińskich

Zobacz: Klimkin: Ukraińcy w Polsce czują się jak w domu, nie ma sensu mówić o trudnych relacjach

Ambasador Ukrainy podkreślał, że w Polsce Ukraińcy poszukują wsparcia, opieki i informacji, „tak samo jak informacji potrzebują Polacy, którzy chcą współpracować z Ukrainą”. Chwalił też dotychczasową współpracę dr Wieczorka z lekarzami ukraińskimi, m.in. w kwestii rehabilitacji dzieci. Mówił też, że chciałby, by docelowo konsulat honorowy Ukrainy działał w każdym mieście wojewódzkim w Polsce.

Nowy konsul honorowy Ukrainy zapowiada, że jego placówka będzie służyć wsparciu na rzecz nawiązywania kontaktów biznesowych, naukowych czy kulturalnych, a także zbliżania do siebie Polski i Ukrainy. Ze względu na swój, nie będzie ona zajmowała się sprawami administracyjnymi, jednak w razie potrzeby będzie udzielać pomocy obywatelom Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Dr Wieczorem uważa, że Ukraińcy przybywający do Polski mają olbrzymi wpływ na życie gospodarcze naszego kraju.

– Polska jest krajem potrzebującym rąk do pracy. Olbrzymia liczba Ukraińców pracujących w Polsce to niezwykły wręcz zastrzyk dla gospodarki; olbrzymia większość z nich pracuje w sposób oficjalny, formalny, w związku z tym tworzy w pewnym stopniu PKB Polski – podkreślił konsul honorowy Ukrainy w Katowicach. Jego zdaniem, to dla Polaków niezwykle ważne i zadeklarował, że będzie zabiegać „o tych ludzi, którzy chcą pracować w naszym kraju”. Uważa, że należy wprowadzić zmiany na rzecz ułatwienia Ukraińcom dostępu do polskiego rynku pracy i zapowiedział, że będzie działał w tej sprawie. Uważa, że dziś w kwestii emigracji Ukraińcy są w analogicznej sytuacji, jak Polacy przed laty. Zaznaczał też, że od lat współpracuje z Ukraińcami, ma wśród nich wielu przyjaciół i chce przyciągać Ukrainę „na stronę Europy Zachodniej”. Chce też popularyzować Ukrainę wśród polskich firm, chcących nawiązywać relacje biznesowe, jak również wśród samorządów na poziomie współpracy z samorządami ukraińskimi.

– Ukraina jest olbrzymim rynkiem. Polska potrzebuje Ukrainy; potrzebujemy się nawzajem – powiedział konsul honorowy.

W otwarciu konsulatu honorowego Ukrainy w Katowicach wzięli też udział polscy politycy, w tym poseł PO Borys Budka oraz poseł Unii Europejskich Demokratów Michał Kamiński, przedstawiciele samorządu, w tym prezydent Katowic Marcin Krupa, a także ukraińskiego duchowieństwa i społeczności Ukraińców na Górnym Śląsku. Krupa zaznaczył, że Katowice mają długą historię relacji z ukraińskimi regionami.

Dziennikzachodni.pl / portalsamorządowy.pl / Ukrinform / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply