Grupa niemieckich żołnierzy z misji NATO na Litwie została oskarżona o napaść na tle seksualnym, znieważanie m.in. na tle rasistowskim oraz wymuszenia – podaje portal Wilnoteka.

Niemiecka agencja dpa dotarła do pisma ministerstwa obrony Niemiec, z którego wynika, że sprawa „zgodnie z obecnym stanem wiedzy” dotyczy aż dziesięciu żołnierzy. Jak podano, pod koniec kwietnia br. mieli oni uczestniczyć w imprezie, w trakcie której m.in. śpiewano skrajnie prawicowe i antysemickie pieśni. Doszło też do napaści na tle seksualnym. Wymieniono też wymuszenia i znieważanie na tle rasistowskim. Tydzień temu incydent został zgłoszony przez jednego z żołnierzy. Czterech z nich już zostało wycofanych do Niemiec.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2037.49 PLN    (9.26%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Litewski minister ochrony kraju, Arvydas Anušauskas powiedział we wtorek, że Litwa nie została na razie poinformowana o szczegółach dochodzenia, ponieważ dotyczy ono żołnierzy niemieckich, a nie litewskich.

 

„Nie jesteśmy informowani o szczegółach dochodzenia. Informacja, która jest w przestrzeni publicznej, została zebrana i przedstawiona przez niemieckich dziennikarzy. Na ile się potwierdzi, pokaże wewnętrzne dochodzenie. Wojsko Litewskie nie jest wciągnięte w to dochodzenie i nie może być wciągnięte” – powiedział Anušauskas.

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer wezwała do wyciągnięcia konsekwencji wobec podejrzanych. Zaznaczyła przy tym, że „nadal jest wyjaśniane do czego dokładnie doszło podczas imprezy”.

– Jedno jest pewne: cokolwiek się stało, będzie ścigane i surowo karane – powiedziała niemiecka minister.

Niemieccy żołnierze przebywają na Litwie w ramach Wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO (Enhanced Forward Presence) na tzw. wschodniej flance Sojuszu.

Jak pisaliśmy pod koniec kwietnia, wycieczka 40 amerykańskich żołnierzy do miejsc związanych z II wojną światową w Polsce przekształciła się w pijacką eskapadę po nocnych klubach w Gdańsku zakończoną wydaniem ogromnej sumy pieniędzy i zaginięciem oficera, który odnalazł się dopiero następnego dnia. Aferę opisał serwis amerykańskiej armii Stars and Stripes.

Czytaj więcej: Afera w armii USA po pijackiej eskapadzie jej żołnierzy w Gdańsku

Wilnoteka / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz