Sikorski zadowolony, Ławrow spokojniejszy

Minister Radosław Sikorski powiedział, że jego wizyta w Moskwie to “wskaźnik dobrego rytmu stosunków polsko – rosyjskich”. Po rozmowie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem minister zaznaczył, że normalizacja relacji między obu krajami jest stopniowa, logiczna i dynamiczna, ale nie ma w niej “skoków i przełomów”.

Sikorski zwrócił uwagę na zacieśnianie relacji między obu krajami. Za tydzień w Moskwie odbędzie się polsko-rosyjskie forum dialogu obywatelskiego, zaś w Krakowie – po raz trzeci – zbierze się polsko-rosyjska grupa historyków tzw. Komisja ds. trudnych. Radosław Sikorski poinformował, że Polska negocjuje z partnerami rosyjskimi krótkoterminowe i długoterminowe umowy gazowe. W Polsce trwają także przygotowania do jesiennej wizyty premiera Władimira Putina do Polski. Zdaniem Sikorskiego, wizyta Putina będzie zwieńczeniem normalizacji stosunków dwustronnych.

Szef polskiej dyplomacji zwrócił także uwagę na imponującą – jego zdaniem – dynamikę rozwoju relacji gospodarczych. Obrót handlowy między obu krajami wyniósł w 2008 roku 30 miliardów dolarów, zaś Rosja jest drugim partnerem handlowym Polski. Sikorski zapewnił, że pomimo kryzysu gospodarczego w regionie, polscy przedsiębiorcy nie wycofują się z Rosji, zaś polski rząd będzie ich w prowadzeniu działalności gospodarczej wspierać.
Radosław Sikorski poinformował również, że Moskwa i Warszawa są blisko podpisania umowy o żegludze na Zalewie Wiślanym. Zapowiedział, że Polska wraz z Litwą może wystąpić do Komisji Europejskiej, by zaproponować objęcie małym ruchem granicznym mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. Oba kraje zamierzają także podpisać umowę o zwalczaniu przestępczości zorganizowanej, a także wspierać współpracę ministerstw kultury, nauki oraz wymianę młodzieży.
Wcześniej Siergiej Ławrow powiedział, że rolą polityków jest tworzenie dobrych warunków do rozszerzenia współpracy polsko-rosyjskiej. Ławrow dodał, że dotyczy ona również aspektów regionalnych, zaś ważna jest również sfera energetycznej współpracy.
Ławrow pozytywnie ocenił działalność komitetu do spraw współpracy polsko-rosyjskiej, który daje podstawy dla dalszych pozytywnych ruchów. Szef rosyjskiej dyplomacji podkreślił, że Polska jest ważnym partnerem gospodarczym, mimo kryzysu gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej. Mówił o dobrych relacjach w kulturze, niedawnym festiwalu polskich filmów w Moskwie, planach reaktywowania festiwalu piosenki rosyjskiej w Zielonej Górze.
Siergiej Ławrow powiedział, że Warszawa i Moskwa zamierzają przyspieszyć współpracę w sprawie poruszania się w sferze przygranicznej tak, by nie ograniczać życia mieszkańców obwodu kaliningradzkiego. Według Ławrowa, oba kraje zamierzają rozwijać turystykę, szczególnie na Zalewie Wiślanym.
Obaj politycy zgodzili się, że historyczna problematyka nie powinna wpływać na politykę. Wcześniej Siergiej Ławrow powiedział, że “historycy mają zajmować się historią, by kwestie sporne nie przeszkadzały we współpracy”.
Siergiej Ławrow zapowiedział, że oba kraje będą nagradzać za wzmacnianie współpracy społecznej polsko-rosyjskiej. Pierwszymi laureatami są polska aktorka Barbara Brylska i rosyjski pisarz i publicysta Wiktor Jerofiejew.

Rosja a Partnerstwo Wschodnie

Radosław Sikorski podczas rozmów w Moskwie przybliżył szefowi rosyjskiej dyplomacji projekt Partnerstwa Wschodniego. Zachęcał Rosję do współpracyw ramach tego programu.
Minister Sikorski przekonywał, że Partnerstwo Wschodnie jest programem modernizacji sąsiadów Unii Europejskiej. Dodał, że również Rosja się modernizuje, więc nie ma sprzeczności interesów. Sikorski powiedział, że Rosja – jeżeli zechce – może włączyć się do Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, w ramach której jutro w Pradze zostanie zainaugurowany projekt Partnerstwa Wschodniego. Radosław Sikorski zaprosił także Rosję do niektórych programów projektu. Chodzi między innymi o plan objęcia małym ruchem granicznym mieszkańców obwodu kaliningradzkiego.
Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow przyznał, że wcześniej napływały do Moskwy w tej sprawie niepokojące oświadczenia. Jak powiedział, Rosja sprzeciwiała się, by państwa zapraszane do projektu stawiać przed wyborem albo Rosja, albo Unia Europejska.
Minister Ławrow dał do zrozumienia, że informacje przekazane przez ministra Sikorskiego w kwestii Partnerstwa Wschodniego uspokoiły obawy Rosji. Szef rosyjskiej dyplomacji wyraził nadzieję, że Polska będzie współrealizowała program zgodnie z ustaleniami między Rosją i Unią Europejską. Siergiej Ławrow wyjaśnił, że te ustalenia zawarte wcześniej przewidują, że nie można dopuścić do konfliktu między procesami integracyjnymi odbywającymi się pod egidą Unii Europejskiej i na poradzieckim terytorium.

IAR/mb

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply