Zastępca Przewodniczącego Rady Federacji Rosyjskiej Andriej Klimow powiedział, że Rosja jest gotowa pomóc w utrzymaniu władzy partii „Gruzińskie Marzenie” rządzącej w Gruzji. (more…)

Jak wynika z badania koordynowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w ciągu ostatnich kilku lat wyraźnie wzrosła liczba bezdomnych cudzoziemców. Zdaniem eksperta oficjalne dane, według których 6 proc. bezdomnych to Ukraińcy, są niedoszacowane.

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, w nocy z 28 na 29 lutego br. po raz szósty przeprowadzono ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych. Akcja była koordynowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W badaniu zdiagnozowano 31 042 osoby w kryzysie bezdomności, z czego 80 proc. stanowili mężczyźni, a 20 proc. kobiety.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) stwierdził, że izraelskie osadnictwo na terytoriach palestyńskich oraz wykorzystywanie zasobów naturalnych tych ziem stanowi de facto nielegalną aneksję.

W piątek MTS, najwyższy organ sądowy ONZ, uznał, że izraelskie osadnictwo na okupowanych terytoriach palestyńskich narusza Konwencję Genewską, a w efekcie prawo międzynarodowe. Trybunał odniósł się do statusu okupowanych przez Izrael od 57 lat ziem Zachodniego Brzegu Jordanu, Jerozolimy Wschodniej oraz Strefy Gazy, gdzie nie ma żydowskich osadników. Na tych terenach Palestyńczycy pragną utworzyć niepodległe państwo.

Sąd ocenił, że izraelska praktyka sprowadza się do aneksji dużej części tych terytoriów.

Berliński farmaceuta, Andreas Kersten, który odmówił sprzedaży pigułki "dzień po" ze względu na swoje przekonania religijne, został uznany za niewinnego przez Berliński Sąd Administracyjny.

Kersten, znany z gorliwego katolicyzmu, odmówił sprzedaży tabletek "dzień po" w swojej aptece Undine, argumentując, że jest to sprzeczne z jego przekonaniami religijnymi. Zaproponował klientce ulotkę pro-life i prowadził kampanie przeciwko środkom antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym, co przyciągnęło uwagę lewicowych aktywistów. Od 2018 r. Berlińska Izba Aptekarska prowadziła postępowanie przeciwko niemu.

W 2020 r. Berliński Sąd Administracyjny uniewinnił Kerstena, stwierdzając, że miał on prawo kierować się własnym sumieniem. Izba Aptekarska zaskarżyła to orzeczenie, ale w 2024 r. sąd podtrzymał wyrok uniewinniający farmaceutę.

Służby specjalne Gruzji  umieściły na liście osób poszukiwanych gruzińskich ochotników, którzy walczą po stronie Ukrainy. (more…)

Jak podał w poniedziałek „Financial Times”, koalicja państw członkowskich UE nalega na znaczącą zmianę podejścia wspólnoty do Syrii, wzywając do zwiększenia współpracy z oficjalnymi władzami arabskiego państwa.

Propozycja ta pojawia się w czasie, gdy ministrowie spraw zagranicznych UE przygotowują się do ważnego spotkania w celu omówienia spraw Bliskiego Wschodu. W 2011 r. UE zawiesiła stosunki z Damaszkiem, co było wyrazem wsparcie dla zbrojnych ugrupowań, które podjęły walkę z władzami Syrii, z prezydentem Baszarem al-Asadem na czele. Następnie w 2017 r. UE przyjęła strategię mającą na celu wpieranie przemian politycznych w Syrii. W tym samym czasie USA łożyły setki milionów dolarów na wsparcie wojskowe dla ugrupowań antyrządowych oraz obłożyły Syrię bardzo ciężkimi sankcjami, szczególnie pakietem z 2020 r., powodującymi w tym kraju niedobór podstawowych produktów, łącznie z żywnością.

Osiem państw UE opowiada się obecnie za rozważeniem sensowności tak daleko idącej izolacji państwa syryjskiego. W liście do szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella ministrowie spraw zagranicznych Austrii, Chorwacji, Cypru, Czech, Grecji, Włoch, Słowacji i Słowenii przekonują go, że od 2017 r. sytuacja polityczna znacząco się zmieniła, relacjonuje doniesienia gazety portal Al Mayadeen.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 202 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
27%