Ambasador Ukrainy w Kazachstanie Petro Wrublewski opuścił kraj. Rosyjskie media twierdzą, że stało się to na żądanie władz Kazachstanu, strona ukraińska zaprzecza.

W czwartek ambasador Ukrainy w Kazachstanie Petro Wrublewski opuścił kraj. Rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS przekonuje, że stało się to na żądanie władz Kazachstanu, strona ukraińska zaprzecza.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy zdementowało informacje kremlowskich mediów, że Wrublewski opuścił kraj na prośbę władz. „Ambasador Ukrainy w Kazachstanie przebywa obecnie na planowanym urlopie rocznym, którego warunki zostały wcześniej uzgodnione zgodnie z obowiązującymi procedurami” – powiedział „Europejskiej Prawdzie” rzecznik MSZ Oleg Nikolenko.

Ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że ambasador Ukrainy po wakacjach powróci do pełnienia obowiązków zawodowych w Kazachstanie.

Pod koniec sierpnia MSZ Kazachstanu wezwało ambasadora Ukrainy i zaprotestowało z powodu jego uwag na temat Rosjan.

Przypomnijmy, że ambasador Ukrainy w Nur-Sułtanie Petro Wrublewski udzielił wywiadu miejscowemu blogerowi Diasu Kuzajyru. Dyplomata opowiadał między innymi na pytanie o bieżącą sytuację na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej. “Staramy się zabić jak najwięcej. Czym więcej Rosjan zabijemy teraz, tym mniej będą musiały zabijać nasze dzieci. To wszystko” – fragment wywiadu zacytowała we wtorek ukraińska agencja informacyjna UNIAN.

Na taką wypowiedź ambasadora Ukrainy zareagowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kazachstanu. “Strona kazachstańska wyraziła swoje stanowisko, że podobne deklaracje są nieodpowiednie i nie pasują do działalności ambasadora obcego państwa. Takie działania nie powinny przynosić szkody przyjaznym relacjom między państwami” – resort przekazał w oficjalnym oświadczeniu, który przytoczyła UNIAN.

Kilka tygodni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przedstawiciele władz Kazachstanu sygnalizowali, że popierają suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Władze tego kraju zrezygnowały również z udziału w budowie e-administracja Kazachstanu największego banku Rosji – Sbierbanku.

Z drugiej strony 2 marca na forum Zgromadzenia Ogólne ONZ Kazachstan wstrzymał się od głosu w sprawie rezolucji potępiającej działania Rosji na Ukrainie.

Kresy.pl/TASS/Europejska Prawda

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply