W związku z dużą liczbą ukraińskich migrantów w naszym kraju, popularna sieć Euronet wprowadziła we wszystkich swoich bankomatach i wpłato-bankomatach w Polsce interfejs w języku ukraińskim.

Od początku marca wszystkie bankomaty i wpłato-bankomaty należące do sieci Euronet w Polsce oferują interfejs w języku ukraińskim. Do tej pory, poza językiem polskim, można było wybrać obsługę w języku angielskim lub niemieckim. Wprowadzane zmiany można było zauważyć w urządzeniach Euronet już w lutym br.

Jak informuje operator, inicjatywa ta została podjęta ze względu na zapotrzebowanie wśród klientów przybyłych zza wschodniej granicy, w związku z dużą liczbą ukraińskich migrantów zarobkowych w Polsce, szacowaną na 1-2 mln osób. Część mediów zwraca uwagę, że w takim przypadku Ukraińcy stanowiliby już 5 proc. mieszkańców Polski. Przypomnijmy, że ostatnio dane z sieci telefonii komórkowych pozwoliły policzyć, ilu jest Ukraińców w Polsce. Według obliczeń firmy Selectivv w styczniu 2019 roku w Polsce przebywało prawie 1,3 mln migrantów z Ukrainy. Ukraińskich migrantów może być w Polsce w rzeczywistości więcej, ponieważ obliczenia nie uwzględniają osób nie posiadających komórek (np. dzieci) i nie kontaktujących się telefonicznie z Ukrainą.

Przedstawiciele Euronetu zaznaczają, że wprowadzenie języka ukraińskiego do interfejsu wpłato-bankomatów i bankomatach to udogodnienie dla coraz większej społeczności ukraińskiej w Polsce.

– Chcemy umożliwić obywatelom Ukrainy, mieszkającym i pracującym w Polsce, bezproblemowe i wygodne korzystanie z urządzeń naszej sieci – mówił jeszcze w lutym Robert Midura, Country Manager Euronet Polska. W końcu 2018 roku do sieci Euronet należało 7,6 tys. bankomatów i wpłatomatów spośród ponad 22,8 tys. tego typu maszyn w całej Polsce.

Sprawę opisał ostatnio także ukraińskojęzyczny serwis Polskiego Radia. Zwraca też uwagę, że coraz więcej banków detalicznych w Polsce oferuje usługi w języku ukraińskim.

Przeczytaj: Łódź przygotowuje pakiet relokacyjny dla Ukraińców

Jak informowaliśmy, w grudniu ub. roku MPK Łódź wprowadziło ukraińską wersję językową do biletomatów komunikacji miejskiej. Wcześniej podobnie postąpiono we Wrocławiu i w Poznaniu, gdzie odsetek Ukraińców wynosi już około 10 procent (w przypadku Poznania chodzi o aglomerację). Według prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej, choć dokładne statystyki nie są znane, to „w całym regionie pracuje pomiędzy 95-100 tys. pracowników z Ukrainy, w samej Łodzi 70-80 tys.”. Biorąc uwagę dane podane przez prezydent Zdanowską można szacować, że odsetek Ukraińców wśród mieszkańców Łodzi najpewniej przekracza już 10 proc.

Spidersweb.pl / polradio.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply