Czym jest Ubezpieczenie NNW?

Jeśli niezależnie od swojej woli doznasz uszczerbku na zdrowiu, a przyczyną poniesionej szkody będzie zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powinieneś wiedzieć, że należy ci się odszkodowanie z tytułu polisy NNW. Przyczyną zewnętrzną może być np. rozpędzony rowerzysta jadący po chodniku. Uszczerbkiem na zdrowiu w takiej sytuacji może być np. złamana ręka. Zadaniem ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków jest ochrona w postaci odszkodowania. NNW można wykupić jako indywidualne ubezpieczenie. Stosuje się je również w grupowych ubezpieczeniach szkolnych, pracowniczych. Także w ubezpieczeniach komunikacyjnych i podróżnych.

  1. Czym dla ubezpieczyciela jest nieszczęśliwy wypadek?

W ramach polisy od następstw nieszczęśliwych wypadków otrzymasz odszkodowanie w sytuacji uszkodzenia ciała. Świadczenie jest wypłacane zarówno w przypadku stosunkowo niegroźnych kontuzji, jak i trwałego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci.

Przez nieszczęśliwy wypadek rozumie się „nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, w wyniku którego ubezpieczony, niezależnie od swej woli doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu, rozstroju zdrowia lub zmarł.”

Ubezpieczenie NNW wchodzi w skład ubezpieczeń osobowych. Taką formę ochrony może wykupić każda pełnoletnia osoba fizyczna. Polisa może być również przeznaczona dla dzieci, młodzieży szkolnej i studentów. NNW może być także stosowane w grupowych ubezpieczeniach pracowniczych. Zazwyczaj polisa NNW jest dołączana do pakietu ubezpieczenia – np. OC lub ubezpieczenia zdrowotnego. Naturalnie jest także przewidziana możliwość kupienia czystej polisy NNW.

  1. Czy warto wykupić polisę NNW?

Po pierwsze należy mieć świadomość, że ubezpieczenie jest formą ochrony, a nie lokatą inwestycyjną. Zadaniem NNW jest niesienie pomocy finansowej w sytuacjach ekstremalnych, kiedy ubezpieczony z powodu wypadku nie może podjąć pracy. Z założenia wypłacone pieniądze mają służyć poprawie stanu zdrowia ubezpieczonego (np. rehabilitacja), a nie realnemu wzbogaceniu się. Ważne – w ubezpieczeniu NNW zazwyczaj nie stosuje się okresu karencji. Zatem jeśli dzień po podpisaniu umowy z ubezpieczycielem zostaniesz potrącony przez samochód, nie będziesz miał problemów z otrzymaniem odszkodowania.

Faktem jest, że państwowa służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia. Oferowana przez państwowe placówki medyczne pomoc często nie jest wystarczająca. Zwłaszcza w sytuacji powypadkowej rehabilitacji. Dlatego wiele osób musi szukać pomocy w sektorze prywatnym. Pieniądze z ubezpieczenia NNW mogą zostać przeznaczone właśnie na wizyty u fizjoterapeuty.

Reasumując – jeśli jesteś człowiekiem przezornym, z pewnością nie trzeba cię przekonywać do słuszności posiadania polisy NNW. Z drugiej zaś strony jeśli uważasz, że ubezpieczenie jest zbędnym luksusem, porozmawiaj z osobami, które odniosły obrażenia w jakimkolwiek wypadku i w momencie powstania szkody nie były ubezpieczone.

  1. NNW szkolne

Dzieci są w szczególności narażone na różnego rodzaju kontuzje. Niestety opiekunowie jak i nauczyciele nie są w stanie zapobiec wszystkim niebezpiecznym sytuacjom. W związku z tym szkolne NNW jest popularną formą ochrony. Co ciekawe, takie ubezpieczenie również przysługuje pracownikom placówek oświaty.

Dzięki ubezpieczeniu ucznia można otrzymać pomoc w postaci odszkodowania w ramach uszczerbku na zdrowiu. Także ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty zasiłku szpitalnego. Świadczenie może być wypłacane przez 365 dni, za każdy dzień pobytu w placówce medycznej.

  1. NNW w ubezpieczeniu komunikacyjnym

Towarzystwa ubezpieczeniowe do polisy OC często dołączają dodatkowe opcje ubezpieczenia. Jedną z nich jest właśnie NNW. Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu w razie wypadku odszkodowanie otrzymuje zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Ubezpieczenie obejmuje trwały uszczerbek na zdrowiu oraz śmierć ubezpieczonego. W przypadku NNW komunikacyjnego zostajesz objęty ochroną zarówno w Polsce, jak i w państwach należących do UE i EOG.

Jeśli dojdzie do wypadku komunikacyjnego, którego konsekwencje będą kwalifikowały do otrzymania odszkodowania, należy jak najszybciej poinformować o tym fakcie towarzystwo ubezpieczeniowe. W sytuacji, gdy skutki wypadku uniemożliwią przedstawienie okoliczności zdarzenia, może to zrobić osoba upoważniona np. członek rodziny. Ubezpieczenie NNW możesz kupić na https://ocenapolis.pl/

W celu zgłoszenia szkody, trzeba wypełnić odpowiedni wniosek. Dodatkowo należy dołączyć szereg dokumentów. Między innymi – dowód osobisty, dokumentację medyczną, potwierdzenie dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego, opis okoliczności wypadku, itd.

  1. NNW w ubezpieczeniu podróżnym

NNW jest popularną formą ochrony w polisie turystycznej. Jeśli wyjeżdżasz na urlop wraz z biurem podróży, powinieneś sprawdzić, czy organizator wycieczki wykupił ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli urlop organizujesz samodzielnie, powinieneś wykupić ubezpieczenie we własnym zakresie.

Jest wiele powodów, dla których warto posiadać ubezpieczenie na czas podróży. Między innymi należy pamiętać, że koszt leczenia za granicą może być bardzo wysoki. W przypadku gdy nie jesteś ubezpieczony lub nie posiadasz karty EKUZ, za wszystkie usługi medyczne płacisz z własnej kieszeni.

  1. NNW w grupowym ubezpieczeniu pracowniczym i rodzinnym

Dość popularnym rozwiązaniem wśród zakładów pracy są grupowe ubezpieczenia pracownicze. Między innymi w ofercie takiego ubezpieczenia można znaleźć polisy o charakterze zdrowotnym, jak również ubezpieczenia NNW. Ubezpieczenie może chronić również rodzinę ubezpieczonego. Warto zwrócić uwagę na fakt, że NNW w ubezpieczeniu pracowniczym mogą wykupić stowarzyszenia, organizacje i grupy nieformalne – np. sąsiedzi, znajomi, itp.

Również istnieje możliwość wykupienia NNW w ubezpieczeniu rodzinnym. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ cena takiego ubezpieczenia będzie niższa niż w przypadku nabycia polisy dla każdego członka rodziny z osobna.

  1. Jak zgłosić szkodę w ubezpieczeniu NNW?

Procedura zgłoszenia szkody w ubezpieczeniu NNW nie jest skomplikowana. W pierwszej kolejności należy poinformować ubezpieczyciela o zdarzeniu. Przewidziany czas to 7 dni od wystąpienia szkody. Jeżeli ze względów zdrowotnych okaże się to niemożliwe, ubezpieczyciel wymaga, aby zrobić to w okresie 7 dni od zakończenia leczenia szpitalnego.

Szkodę można zgłosić telefonicznie, drogą mailową lub listownie. Najprościej zadzwonić do towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ konsultant dokładnie poinstruuje cię o dalszych krokach związanych z procedurą zgłoszeniową.

Ważne – do wniosku zgłoszenia szkody należy złożyć szereg dokumentów. Między innymi – dokumentację medyczną z udzielenia pierwszej pomocy, pełną historię choroby, opis okoliczności wypadku.

  1. Wysokość odszkodowania ubezpieczenia w NNW

Towarzystwa ubezpieczeniowe w ramach NNW wyceniają szkodę na podstawie specjalnych tabel i dołączonej do wniosku zgłoszenia szkody dokumentacji medycznej. Również istnieje prawdopodobieństwo, że ubezpieczony zostanie zbadany przez lekarza pracującego dla towarzystwa ubezpieczeniowego.

Jeśli szkoda zostanie wyceniona na 10%, to odszkodowanie wyniesie 10% całej sumy ubezpieczenia. Zatem w przypadku sumy ubezpieczenia wynoszącej 50 tysięcy złotych, świadczenie wyniesie 5 tysięcy. Dlatego warto wybrać jak najwyższą sumę ubezpieczenia. Takie posunięcie zwiększy wysokość potencjalnego odszkodowania.

  1. Wyłączenie odpowiedzialności w NNW

Podczas zakupu polisy ubezpieczeniowej powinieneś zapoznać się z sytuacjami, kiedy ubezpieczyciel wyłącza odpowiedzialność i zastrzega sobie prawo do niewypłacenia odszkodowania. Wszystkie sytuacje wyłączenia odpowiedzialności są opisane w OWU, czyli w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

W przypadku komunikacyjnego NNW towarzystwa ubezpieczeniowe nie wypłacają świadczenia, jeśli ubezpieczony spowodował wypadek w stanie nietrzeźwości. Również odszkodowanie nie zostanie wypłacone, jeżeli pojazd ubezpieczonego nie posiadał ważnego badania technicznego.

Z kolei w domowym NNW ubezpieczyciel wyłącza odpowiedzialność w przypadku, gdy powstałe obrażenia ciała są konsekwencją popełnienia przestępstwa (np. interwencja policji). Także świadczenie nie zostanie wypłacone, gdy osoba ubezpieczona dokonuje samookaleczenia. Co więcej o odszkodowaniu również powinna zapomnieć rodzina samobójcy, ponieważ ta sytuacja także podlega wyłączeniu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe również nie wypłaci odszkodowania jeśli uszczerbek na zdrowiu powstanie w wyniku posługiwania się materiałami wybuchowymi i pirotechnicznymi. Na baczności powinni mieć się amatorzy sportów wyczynowych. W takich sytuacjach osoby, które uprawiają tego rodzaju czynności powinny rozszerzyć swoją polisę.

MATERIAŁ PARTNERA

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply